NATO’ya Türk Başkan!

Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, NATO’nun en üst düzey bilimsel danışma kurulu olan Von Karman Enstitüsü Danışma Komitesi Başkanlığı’na seçildi.

12 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
12 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Belçika’da bulunan Von Karman Akışkanlar Dinamiği Enstitüsü’nün Bilimsel Danışma Komitesi Başkanlığı’na Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu seçildi. NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu (STO) bünyesinde yer alan Von Karman Enstitüsü’nün bilimsel çalışmalarını değerlendirmek ve ileriye dönük araştırma konularını belirlemekten sorumlu olan en üst düzey danışma kurulu olarak biliniyor. Prof. Dr. Alemdaroğlu Başkanlık görevini üç yıl süre ile yürütecek.

Havacılık ve uzay çalışmaları
NATO Von Karman Enstitüsü Akışkanlar Dinamiği çalışmalarında dünyadaki en yetkin ve en itibarlı eğitim ve araştırma enstitüsü olarak biliniyor. Von Karman Enstitüsü’nün bilimsel çalışmaları ‘uygulamalı aerodinamik ve çevre’, ‘havacılık ve uzay’, ‘turbomakina ve itki Sistemleri’ gibi 3 ana eksende yürütülüyor. Dünya havacılığında saygın bir yeri olan ve Türkiye’nin ilk otomatik pilotunu üreten ekipte bulunan Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, 2008’de NATO Bilimsel Başarı Ödülü’ne layık görülmüştü.

NOT: Haberin 12 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/nato-ya-turk-baskan-secildi–914144-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.