“Mutluluğun sırrı kabul görmek”

“Mutlu ve başarılı çocuk nasıl yetiştirilir?” başlıklı bir seminerler düzenleyen eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, “Mutluluğun özünde kabul görmek var. Bir insan başka bir insan tarafından kabul görünce mutlu oluyor” dedi. Bolat, “Hiç bir çocuk aşağılanmayı tolere edemez ve bunu hep hatırlar. Çocuklarımızı başarı performans odaklı yetiştirmemeliyiz” diye konuştu.

2 Eylül 2018 Vatan Gazetesi Pazar Eki 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, İstanbul’da “Mutlu ve başarılı çocuk nasıl yetiştirilir?” başlıklı bir seminer düzenledi. Bu yıl eğitim hayatına başlayacak olan Pakkan Okulları’nın Beykoz’daki kampüsünde düzenlenen seminere anne ve babalar ile öğretmenler yoğun ilgi gösterdi. Seminerin açılışında konuşan Pakkan Okulları’nın kurucusu Yasemin Pakkan, “Tatili değil okulu özleyen, okulunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını seven öğrenciler yetiştirmeliyiz. Bu ancak biz öğretmenlerin başarabileceği bir durum” dedi.

Mutluluk odaklı başarı
Dr. Özgür Bolat ise iki saate yaklaşan keyifli söyleşide anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken yaptığı hataları bilimsel verileri de kullanarak eğlenceli bir şekilde anlattı. Dinleyicilerin soru ve cevapları ile interaktif gelişen sunumda, mutluluğu dış kaynaklarda bulanların eğer bu şekilde kendilerini mutlu edemezlerse bu eksikliklerini bağımlılıklarla doldurduklarının altını çizen Bolat, iç kaynaklı başarının mutluluk getirdiğini, değerlerinin farkında olan insanların mutlu olduğunu söyledi. Bolat, ideal olanın başarı odaklı mutluluk değil mutluluk odaklı başarı arayışı olduğunun altını çizdi.

“Kabul görenler daha mutlu”
Birçok insanın bireysel başarılarıyla mutlu olmaya çalıştıklarını ve bu dış kaynaklı mutluluğun sürmesi için sürekli başarılı olmaları gerektiğini anlatan Dr. Bolat, “Mutluluğun özünde kabul görmek var. Bir insan başka bir insan tarafından kabul görünce mutlu oluyor. Bakıyorsunuz evli çiftler mutlu. Neden? Çünkü en az bir kişi tarafından kabul edilmişler. Bir öğrenci, öğretmeni ya da diğer arkadaşları tarafından kabul görmediğinde sıkıntı yaşıyor. Okula gitmek istemiyor. Okullarda çocuklara başarılı ve başarısız olduklarında nasıl hissettiklerini sorduğumda başarılı olursak iyi başarısız olursak kötü hissederim diyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Çocuklarımız duyguları bilmiyorlar. Üzüntü hissetmeleri gereken yerde kızgınlık, kızgınlık hissetmeleri gereken yerde de üzüntü hissediyorlar” dedi.

“Performans odaklı çocuk yetiştirmeyin”
Anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Bolat, “Kazanmaya ya da başarıya bağlı bir mutluluk sürdürülebilir değildir. Onun için bir ortamda öğretmen veya aile ne kadar çok ödül kullanırsa, çocuk da o kadar performans odaklı olur ve kolay işleri seçer. Bu da gelişimi durdurur ve ilerleyemez. Onun için çocuklarımızı asla performans odaklı yetiştirmemeliyiz” diye konuştu.

“Çocuk aşağılanmayı yıllar geçse de unutmaz”
Dr. Özgür Bolat anne ve babaların çocuk yetiştirirken karşılaştığı bazı zor durumlar için şu tavsiyeleri verdi:
– İnatçı çocuk yoktur. Kimliğini kabul ettirmek isteyen çocuk vardır.
– Ebeveynler çocuklarının eleştirebilir ama hiçbir çocuk aşağılamayı tolere edemez. Çocuk aşağılandığı durumu yıllar sonra bile hatırlar.
– Dış kaynaklı insanlar için sevgi emek ister. İç kaynaklı insanlar için sevgi en doğal şeydir.
– Normal konuştuğunda ailesinden reaksiyon alamayan çocuklar kaba konuştuğunda ilgi gördüğü için kaba ve tepkili konuşur.
– Sınırlarına çok girilen çocuk sınırlarını çizmek için öfke geliştirir. Bu yüzden şiddet, öfke ve kaba konuşmaya başvurur.

2 Eylül 2018 Vatan Gazetesi Pazar Eki 1. sayfa

NOT: Haberin 2 Eylül 2018 tarihli Vatan Gazetesi Pazar Eki’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/basarili-ve-mutlu-cocuk-nasil-yetistirilir–1196014-pazar-vatan/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.