Müteahhitten 3+1 manzaralı hazır kaçak elektrik tesisatlı lüks daireler!

Diyarbakır’da ortaya çıkarılan yeni kaçak elektrik kullanım yöntemi deneyimli ekipleri de şaşırttı. Ekiplerin incelediği yapımı yeni tamamlanan lüks sitelerdeki bazı binalara inşaat sırasında kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı.

30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa
30 Mart 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Sık sık kaçak elektrik kullanım yöntemleriyle gündeme gelen Diyarbakır’da ortaya çıkan yeni yöntem şaşırttı. Konutlarda ısınmanın doğal gaz yerine kaçak elektrik ile yapıldığı yönünde aldıkları ihbarları değerlendiren Dicle EDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır Doğal Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (Diyargaz) ile bir çalışma yaptı. Çalışma sonunda, merkezdeki Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde doğalgaz verilen binalarda, doğalgaz aboneliği almayan daireler ile düşük tüketim sahibi doğal gaz abonelerini belirlenerek geniş kapsamlı denetim başlatıldı.

Tüm dairelere kaçak hat
Dicle EDAŞ ekipleri, 3 merkez ilçede toplam 2 bin 945 elektrik abonesini kontrol etti. Kontroller sırasında, yapımı süren konut inşaatları ile yapımı yeni tamamlanmış çok sayıda bina tarandı. Kaçak taramaları sırasında özellikle yeni yapılan binalarda akıl almaz kaçak elektrik kullanımına dönük ‘altyapı çalışması’ gerçekleştirildiği belirlendi. Bina aydınlatmalarından, sıva altından, asansör boşluklarından apartman dairelerine kaçak kullanım için harici elektrik hatları çekildiği saptandı. Bazı binalarda ise temelden apartmandaki tüm dairelere harici kaçak elektrik hattı çekildiği ortaya çıktı.

Müteahitler hakkında suç duyurusu
Dicle EDAŞ’ın deneyimli kaçak kontrol ekiplerini bile şaşkına çeviren bu yöntemler bir bir belirlenerek harici hatlar sökülürken, bu ve benzer yöntemlerle kaçak elektrik kullandığı belirlenen 400 abone hakkında yasal işlem başlatıldı. İnşaattan evlere kaçak elektrik hattı çekilen binalardaki abonelerin yanı sıra, binanın müteahhitleri ve yapı denetim firmaları hakkında da cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu. Kaçak elektrik kontrolleri sırasında, gelir düzeyi yüksek kesimin oturduğu lüks sitelerde kaçak elektrik kullanımının yüksek olması dikkat çekti.

NOT: Haberin 30 Mart 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/muteahhitten-3-1-manzarali-kacak-elektrik-tesisati-hazir-luks-daireler–759271-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.