Münbiç anlaşmasının perde arkası

Güvenlik uzmanı ve MHP milletvekili adayı Abdullah Ağar, Türkiye ve ABD’nin mutabık kaldığı Münbiç anlaşmasının perde arkasını anlattı. Anlaşmanın hedefinin PKK/YPG’den ağır silahların toplanması ve terör örgütünün bölgeden çıkarılması olduğunu söyleyen Ağar, Münbiç’te yerel yönetim ve güvenliği Türkiye ve ABD’nin ortak kuracağı kuvvetlerin sağlayacağını açıkladı.

22 Haziran 2018 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türk askerinin Münbiç’te devriyeye başlamasını değerlendiren güvenlik uzmanı ve MHP Ankara Milletvekili Adayı Abdullah Ağar, “Münbiç’te icrasına başlanan devriye faaliyetleri, Türkiye ve ABD askeri yetkilileri arasında, bugüne kadar çeşitli yer ve zamanlarda yapılan toplantılar doğrultusunda yürütüldü” dedi.

İlk toplantı Ankara’da
Abdullah Ağar Münbiç ile ilgili iki ülkenin görüşmelerini ise şöyle tarihlendirdi: “Münbiç’le ilgili ilk toplantı Mayıs 2018 başında yapıldı. İki ülkenin ilgili karargâh başkanları bir araya geldi. Bu toplantının hemen ardından Türk ve ABD askeri yetkilileri arasında ilk koordinasyon toplantısı Ankara’da yapıldı. Türkiye ve ABD Genelkurmay Başkanları arasında 16 Mayıs 2018 tarihinde Brüksel’de bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede ‘Münbiç güvenlik prensipleri’ konusunda mutabık kalındı.”

Hazırlık Stuttgart’ta
Ağar, Türkiye ve ABD askeri yetkililerinin katılımıyla, ABD’nin Avrupa Komutanlığı Karargâhı’nın bulunduğu Stuttgart’ta, 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde ‘uygulama hazırlık toplantısı’ yapıldığını ve iki ülkenin askeri yetkililerinin 17 Haziran 2018’de görüştüğü toplantıda ‘faaliyetlere yönelik ayrıntılar’ın gözden geçirilerek uygulama aşamasına gelindiğini belirtti. TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarını ‘koordineli/bağımsız’ ilk devriyeyi, 18 Haziran 2018 tarihinde icra ettiğini söyleyen Ağar, başlatılan devriye faaliyetlerinin 18 Haziran’dan bugüne kadar devam ettiğini kaydetti.

Yönetimi iki ülke oluşturacak
Anlaşmanın ilk sonucu ise icra edilen faaliyetler neticesinde YPG terör örgütü mensuplarının devriye güzergahında bulunan mevzi ve ‘sözde’ karakolları terk etmesi oldu. Abdullah Ağar, TSK ve ABD ordusu tarafından sürdürülen iş birliği ve ortak çalışmalar neticesinde, müşterek devriyelerin Münbiç bölgesine yayılması, ABD yetkililerince YPG mensuplarından ağır silahların toplanması, Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesinin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. Ağar ayrıca Türkiye ve ABD tarafından ortak olarak teşkil edilecek yerel yönetim ve yerel güvenlik kuvvetlerince Münbiç’te huzur ve istikrarın sağlanacağını açıkladı.

NOT: Haberin 22 Haziran 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/iste-munbic-teki-diplomasi-zaferinin-perde-arkasi–1176771-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.