Müdürün ‘züppe’ zaferi!

İstanbul 9. İdare Mahkemesi, Twitter’da orta eğitime geçiş sistemini eleştirerek “yeni ortaöğretime geçiş sistemini bir grup züppe hazırlayıp bakana mı sundu?” dediği için cezalandırılarak okul müdürlüğünden el çektirilen Maksut Balmuk’un görevden alınmasını iptal etti.

26 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
26 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi’ni (TEOG) Twitter’da “yeni ortaöğretime geçiş sistemini bir grup züppe hazırlayıp bakana mı sundu?” “Bence yeni sistemi bir grup züppe hazırlamıştır” tweetleriyle eleştiren Sarıyer’deki Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Maksut Balmuk 2013’te görevden alındı. Milli Eğitim Bakanlığı, Balmuk’un 28 Ağustos 2013’te attığı tweetlerle MEB yetkililerine hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

TDK’ya göre hakaret değil
Maksut Balmuk, müfettişlere hakaret kastının olmadığını züppe sözcüğünün Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre de hakaret sayılmadığını belirtti. Balmuk, ‘züppe’ sözcüğünün hakaret olup olmadığını Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Dil Kurumu’na sordu. Kurum başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin imzasıyla gönderilen cevap yazısında züppe sözcüğünün hakaret olmadığı belirtildi.

Müdürlükten alındı
Ancak MEB müfettişlerinin yürüttüğü soruşturmada Maksut Balmuk bakanlık yetkililerine hakaret ettiği gerekçesiyle disiplin yönünden 1 yıl kademe durdurma cezası aldı. İdari yönden ise Vehbi Koç Vakfı Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürlüğü’nden alınarak Fatih Meslek Eğitim Merkezi’ne matematik öğretmeni olarak atandı. Karar, Balmuk’un af çıkmaması durumunda aldığı ceza nedeniyle 4 yıl eğitim yöneticisi olamayacağı anlamına geliyordu.

“Eğitimci sistemi eleştirebilir”
Bu gelişmeler üzerine Maksut Balmuk ve mensubu olduğu Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası’nın kararın iptali için dava açtığı İstanbul 9. İdare Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde görevden alma işlemini iptal etti. Mahkeme, Balmuk’un bir eğitimci olarak orta öğretimle ilgili bir düzenlemeyi eleştirmesinin ve tepki göstererek bir eğitimci olarak fikrini beyan etmesinin doğal karşılanması gerektiği söyledi. Mahkeme heyeti kararın gerekçesinde Balmuk’un ‘züppe’ sözüyle kişileri hedef alan bir üslup kullanmasına rağmen kendisine yöneltilen suçlamanın müdürlük görevi ve okulda sürdürülen eğitim öğretim hizmetiyle doğrudan ve bire bir ilişkisi bulunan bir fiil olmadığını belirtti.

“Hakkım teslim edildi mutluyum”
Maksut Balmuk hakkında daha önce müdürü olduğu okulun öğrenci ve öğretmenleriyle birlikte Gezi Parkı eylemlerine ve Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Duran Adam eylemine katılıp, destek verdiği için soruşturma açılmıştı. Ancak soruşturma sonucunda müfettişler cezai yaptırıma gerek görmedi. VATAN‘ın konuştuğu Maksut Balmuk, “Binlerce okul müdürünün sebepsiz yere görevden alınarak, müdürlük makamının ayaklar altına alındığı bir dönemde okul müdürlüğü yapmak hiçbir anlam ifade etmese de, asli görevimiz öğretmenliğimizden onur duysak da hakkın teslimi anlamında bu kararı önemsiyor ve mutluluk duyuyorum. Ülkemizde halen duyarlı, adil müfettişler ve hakimler var” dedi.

NOT: Haberin 26 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nda yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/mudur-un-zuppe-zaferi-720918-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.