Mobil EDS İstanbullu bıçkın şoförleri bile korkuttu

İBB’nin İstanbul trafiğini yoğunlaştıran kural ihlallerinin önüne geçmek için başlattığı Mobil EDS sonuç veriyor. 11 aracın gün boyu gezdiği İstanbul’da araçları gören sürücüler neredeyse hiç kural ihlali yapmıyor. İBB yetkilileri ise Mobil EDS’de hedeflenen en önemli önlemin caydırıcılık olduğunu belirtiyor.

7 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
7 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul’un bitmeyen derdi trafik için polis kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB) çare arıyor. istanbul trafiğinin önemli bir kısmını oluşturan etken ise sürücülerin yaptığı kural ihlalleri. İBB bunun için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’yle koordineli olarak yeni bir proje olan Mobil EDS’yi (Mobil Elektronik Denetleme Sistemi) başlattı.

11 araçlık Mobil EDS timi
İBB bünyesinde özel donanımla giydirilen 11 araçlık Mobil EDS timleri şimdi İstanbul’un altını üstüne getiriyor. Biz de geçtiğimiz Cuma gününü İBB Trafik Müdürlüğü’nde görevli mühendis Umut Hukul ve Mobil EDS timi üyeleri Selim Tok ve Mevlüt Dikici ile şehrin ‘ihlal’ dolu yollarında geçirdik. Kontrole çıktığımız Mobil EDS’nin görev yeri Güngören, Bakırköy, Bağcılar civarı ile E-5’in bu ilçelere bağlantısı olan noktaları. Ayrıca bu ekip TEM yolunda Batı Şehir mevkiine kadar giderek ‘ters yön’ uygulaması da yapıyor.

Cezalar adrese geliyor
Merter’den yola çıkıyoruz. E-5’e katılım olan ve İstanbul’un en ciddi trafik yoğunluğu yaşayan noktalarından Ahmet Kutsi Tecer Caddesi’nde aracı gören ve park yeri olmayan noktalara park eden sürücüler tabiri caizse ‘çil yavrusu’ gibi bir anda dağılıyor. Sistem bu arada kural ihlalil yapan araçlara ait çektiği görüntüleri İBB mühendislerinin hazırladığı özel yazılımla doğrudan İBB Trafik Kontrol Merkezi’ne gönderiyor. Burada görevli İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin önüne gelen delillendirilmiş ihlaller belgelendikten sonra, tutanakla birlikte ihlali yapan sürücüye gönderiliyor.

Kamerayı gören gazı bırakıyor
E-5 çıktığımızda ise sistem hemen hız ihlali ve makas yapan sürücüleri tespit eden ekrana geçiyor. Trafikte ‘makas’ tabir edilen tehlikeli sürüş ya 5 ayrı karede fotoğralanarak ya da video kaydıyla delillendiriliyor. Yarım günü beraber geçirdiğimiz ekiple hiç hız ihlali tespit edemiyoruz. Mobil EDS timi genelde çoğu gün benzer olduğunu söylüyor. Çünkü kameralı aracı gören tüm sürücüler yolun hızına ayak uyduruyor. Sistem 80 km azami hızın olduğu E-5’te, yüzde 10 hata payı ile birlikte 88 km’ye kadar izin veriyor. Ancak 89 km görüldüğünde ihlal otomatik olarak merkeze gönderiliyor.

“Hemen çıkıyorum abi”
Bakırköy’e geçtiğimizde ise İncirli Caddesi’ndeki kafelerde çalışan valeler aracı gördükleri gibi kendilerine teslim edilen otomobilleri ‘arı’ gibi otoparklara götürüyor. Gerçekten Mobil EDS’nin geçtiği yerde kural ihlali yapan sürücüye rastlanmıyor. Vatandaşlar genelde araçtaki ekibe en çok ‘hemen çıkıyorum abi’ diye hitap ediyor. Ekip, ihlallerin gün geçtikçe azaldığını söylüyor.

Akıllı gözlükle tespit
Araçta aynı zamanda bir de çektiği görüntüyü işleyerek sisteme ileten akıllı bir gözlük bulunuyor. Akıllı gözlük genelde aracın giremediği ya da kameranın tespit yapamadığı noktada devreye giriyor. Ekipten bir üye gözlüğü takarak yapılan trafik ihlalini kaydederek delillendiriyor. Ekip park yapılmayan bir noktaya geliyor. Araçlar bırakın parkı ikinci sırayı bile oluşturmuş. Araçtan inen Mevlüt Dikici hemen akıllı gözlükle plakası görüntülenemeyen aracı belgeliyor.

“En önemli görev caydırıcılık”
Umut Hukul, Selim Tok ve Mevlüt Dikici bize neler yaşandığını ise şöyle anlatıyor: “Trafikte en çok Park, duraklama, emniyet şeridi, makas ve hız ihlali yapılıyor. Mobil EDS eds ile ilgili en önemli faktör caydırıcılık. Aracı gören ihlal yapıyorsa sonlandırıyor, niyeti varsa vazgeçiyor. İEM ile birlikte trafiği yoğunlaştıran yaklaşık 400 nokta tespit edildi. 11 araç bu noktalarda görev yapıyor. Ekipler 06.00-21.00 arasında aktif görev yapıyor. ‘Beni niye çekiyorsunuz’ diye tepki gösteren de gelip teşekkür eden de var. Bir çok vatandaş gelip park ihlali yapılan kendi sokağına yönlendiriyor.

Üç kamera, bir radar
Mobil EDS aracı İBB Trafik Merkezi ile kablosuz iletişimi araçta bulunan 3G Router ile kuruyor. Araçta görüntü kaydeden üç kamera bulunuyor. Bu kameraların biri sabit, ikisi ise 360 derece dönerek her yönden kayıt yapabiliyor. Ön camda hız ihlalini tespit eden bir radar da bulunuyor. Aracın içindeki bilgisayar ve monitör sistemleri ise kaydedilen görüntüleri işleyerek, ihlalleri delillendiriyor. Ayrıca kameraların çektiği tüm görüntüler aracın içinde bulunan 10 terabaytlık hard diskte saklanıyor.

Kilit noktalar
Mobil EDS’ler başta Fevzipaşa, Vatan, Ihlamur Yıldız, Valikonağı, Fetih, İstanbul, Prof. Turan Güneş, Ahmet Kutsi Tecer, FGatih, Nadide, Alemdağ, Tavukçuoğlu, Spor, Kavacık Fatih Sultan Mehmet ve Bağdat caddeleri ile Cevahir AVM önü, İstinye Devlet Hastanesi önü, Soğanlı Meydan, Alibeyköy Meydanı, Mostar Bulvarı başta olmak üzere, kent genelinde 400’ün üzerinde farkli bölgede ihlal denetimi yapıyor.

NOT: Haberin 7 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/mobil-eds-istanbullu-bickin-soforleri-bile-korkuttu-891854-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.