Minareden sonra kubbesi de çöktü!

PKK’ya yönelik terör operasyonlarındaki çatışmalardan kutsal mekanlara büyük zarar verdi. Geçtiğimiz günlerde minaresi yıkılan Hacı Hamit Cami’nin kubbesi çöktü. Daha önce yakılan 500 yıllık Kurşunlu Cami şadırvanının ise sadece ayakları kaldı.

24 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
24 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 84 günün geride kaldığı terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlardaki çatışmalardan zara gören yapıların başında kutsal mekanlar geliyor. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur’da meydana gelen çatışmalarda, geçtiğimiz günlerde halk arasında ‘Beyaz Minare’ olarak bilinen Hacı Hamit Camii’nin Midyat taşından yapılan minaresi yıkılmıştı. Minarenin yıkılması ile çevrede bulunan evlerde de hasar oluşmuştu. Ancak dün çekilen görüntülerde Hacı Hamit Cami’nin kubbesinin de delik deşik olduğu ve adeta çöktüğü görüldü.

Şadırvanın sadece ayakları kaldı
İlçede bulunan 1964’te yapılan Hasırlı Camii’ne de ağır silahlardan çıkan mühimmatların isabet ettiği ve caminin ciddi biçimde hasar gördüğü belirtiliyor. Öte yandan daha önce teröristlerce yakılan ve büyük zarar gören UNESCO’nun miras listesindeki 500 yıllık Kurşunlu Cami olarak bilinen Fatih Paşa Camisi’nin de tarihi şadırvanının sadece ayakları kaldı. Kurşunlu Cami’nin kapı ve pencereli demir levhalarla kapatıldı. Diyarbakır’ın ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa Camii’nde daha önce çıkan yangında caminin orijinal kapısı tamamen yanarken, altın varaklı minberi de zarar görmüştü.

Beş cami ibadete kapatıldı
Diyarbakır Müftülüğü geçtiğimiz günlerde ilçede can güvenliği nedeniyle imamlar ve cemaat camiye gelemediği için Hacı Hamit, Kurşunlu, Hasırlı ve Kadı camilerini geçici olarak ibadete kapatmıştı. Önceki gün 850 yıllık Hz. Süleyman Camisi’nin kapısına, bölgede yaşanan terör olaylarından dolayı kilit vuruldu. Müftülük açıklama yapmazken tarihi caminin korunabilmesi için kapatıldığı belirtiliyor. İlçede bulunan Anadolu’nun ilk camisi olarak bilinen ünlü Ulu Cami’nin de kurşunlardan zarar gördüğü belirtiliyor. Sur da zarar gören Meryem Ana Süryani, Protestan ve Ermeni Katolik kiliselerine cemaat gidemediği için ayin yapılamıyor.

NOT: Haberin 24 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/minareden-sonra-kubbesi-de-coktu–917942-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.