Milli mucitler yetiştirecekler

Silahlı ilk milli İHA’yı geliştiren Selçuk Bayraktar’ın da aralarında bulunduğu bir grup genç girişimci Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nı kurdu. Yapay zekadan sağlık teknolojilerine kadar bir çok alanda çalışacak vakıf 1001 teknoloji takımı kurmayı hedefliyor.

4 Mart 2017 Vatan Gazetesi 15. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli teknolojileri geliştirmek için yola çıkan bir grup genç girişimci Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nı kurdu. Vakfın başında ilk yerli silahlı İHA Bayraktar TB-2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar bulunuyor.

‘1001 Teknoloji Takımı’
Teknolojik çalışmalar yapacak vakıf, ‘1001 Teknoloji Takımı’ oluşturmayı ve ‘1001 Teknoloji Girişimi’ni desteklemeyi hedefliyor. Vakıf ayrıca ortaokul ve lise öğrencilerine STEM olarak bilinen fen, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi de verecek.

Öğrencilere burs
Vakfın eğitmenleri tarafından düzenleyeceği sınavlarda başarılı olan ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine burs verilecek. Burs programı kapsamında eğitim ve öğretimin devam ettiği 9 ay boyunca ortaokul ve lise öğrencilerine aylık 250 TL, üniversite öğrencilerine ise aylık 500 TL eğitim desteği sağlanacak.

Elektrikli araçtan yapay zekaya
Milli İHA Bayraktar’dan elde edilen başarılı sonuçların yeni teknolojilerde de sağlanmasını amaçlayan vakfın bünyesinde öğrenci ve araştırmacıların çalışacağı dene-yap atölyeleri ile kuluçka ve hızlandırma merkezi de kurulacak. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nda milli elektrikli araçtan İHA’lara, yapay zekadan sağlık teknolojilerine, finansal teknolojilerden enerji ve tarıma kadar bir çok farklı disiplinde çalışmalar yürütülecek.

Önde gelen isimler
Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı Bayraktar TB-2 İHA’yı geliştiren Baykar’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar üstlenirken, yönetimde girişimci Mehmet Fatih Kacır, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, ABD’deki Silikon Vadisi’nin önemli mühendisleri arasında gösterilen Nizamettin Ordulu ve yapay zeka alanındaki çalışmalarıyla tanınan Aykut Fırat gibi isimler bulunuyor. 2004’te TÜBİTAK Yılın Genç Araştırmacısı ödülünü kazanan Mehmet Halit Calayır ise ortaokul ve lise teknoloji takımlarına yönelik çalışacak.

NOT: Haberin 4 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-mucitler-yetistirecekler-1044682-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.