Milli lazerimiz sahne alıyor!

Bugün açılacak IDEF 2015’te savunma sanayiinde bir çok yeni teknoloji sergilenecek. Fuarın yıldızı ise ASELSAN’ın prototipini ilk kez sergileyeceği milli ‘hibrit lazer ve füze silah sistemi’ ile torpidoya karşı geliştirilen TORK adlı torpido olacak.

5 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa
5 Mayıs 2015 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından yapılacak IDEF 2015’te (Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı) Türk savunma sanayinin geldiği noktayı gösterecek bir çok yeni silah ve teknoloji ilk kez görücüye çıkacak. Dünyanın en önemli 4 savunma fuarından biri olan IDEF’e 298’i yabancı, 251’i yerli toplam 549 firma katılacak.

Türk lazer silahının prototipi sahnede
IDEF 2015’in en dikkat çeken firması ASELSAN olacak gibi gözüküyor. Fuarın yıldızı ASELSAN’ın TÜBİTAK’la birlikte geliştirmeye başladığı ‘hibrit lazer ve füze silah sistemi’ olacak. Fuarda milli lazer silahının ilk prototipi sergilenecek. Belirlenen hareketli bir hedefi algılayıp lazer hüzmesiyle imha ettiği bilinen sistem Türkiye’yi savunma teknolojilerinde zirveye çıkarıyor. ABD’nin açıkladığı lazer silahı LaWS dışında bilinen bir lazer silahı yok. Çin, Rusya, Almanya ve Fransa lazer silahı üretmek için çalışıyor. Milli lazer silahının alçak irtifada kritik üs ve tesislerin korunması amacıyla hava araçları, seyir füzeleri ve İHA’lara karşı etkili olması planlanıyor. Yine ASELSAN tarafından üretilen torpidoya karşı savunma torpidosu olan TORK gibi, tekerlekli ve paletli kara platformlarının temelde zırhlı tanklara karşı savunmasını sağlamak üzere geliştirmiş olduğu yeni nesil Tanksavar Füze Sistemi de fuarda lk kez sergilenecek.

Milli İHA sergilenecek
Fuarda ayrıca TSK envanterine giren ilk milli İHA olan Bayraktar TB2, ilk defa bir savunma fuarında alt sistemleri ile birlikte yabancı savunma şirketlerinin ve halkın karşısına çıkacak. TSK’yı bir üst lige taşıyan orta irtifa ve uzun menzil (MALE) sınıfı TAKTİK İHA Bayraktar TB2’nin fuarın en çok ilgi çeken araçlarından biri olması bekleniyor. BMC ise fuarda yeni nesil geliştirdiği askeri araçların lansmanının yapacak. BMC’nin ürettiği Kirpi (6×6) Otomatik Silah Kuleli Mayına Karşı Korumalı Araç, yeni nesil TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracını), Zırhlı Otobüs, VURAN (Çok Amaçlı Zırhlı Araç) ve BMC (6×6) Taktik Tekerlekli Çekici tanıtılacak.

Rus çıkarma gemisi geliyor
Fuarda ayrıca ROKETSAN tarafından üretilen ATAK Helikopteri ve lançerdan atılabilen CİRİT füzesinin son nesli ile TSK envanterine girecek HİSAR-A füzesi de sergilenecek. Yakın bir zamanda seri üretime başlanması planlanan ilk milli tank ALTAY’ın son prototipi de sergilenecek silahlar arasında bulunuyor. Fuarda Endonezya Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında ‘Orta Ağırlıkta Tank Prototip Geliştirilmesi’ konulu program anlaşması da imzalanacak. Rus devletiyle birlikte çalışan firmalar ise amfibi gemileri, çok amaçlı helikopterler ve tanklarını tanıtacak. Fuar süresince Rusya Federasyonu Karadeniz Filosu’nun büyük çıkarma gemisi ‘Tsezar Kunikov’ İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

NOT: Haberin 5 Mayıs 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/milli-lazerimiz-sahne-aliyor–787417-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.