Meslek liselerinde büyük açık var

TEOG son nakil haftasında Anadolu ile Fen ve Sosyal bilimler liselerinde çok az boş yer kalırken, İmam Hatip liselerinde boşluklar bulunuyor. Üç büyük boş kontenjanın yüzde 67’sini oluşturan Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri ise rağbet görmeyerek boş kaldı.

30 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
30 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG 3. Nakil dönemi kontenjanlarını açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 24 bin 902 öğrencilik boş kontenjan var. Anadolu liselerinde çok az boş yer kalırken, İstanbul ve Ankara’da yaklaşık 70’er kişilik arttırılan İmam Hatip liseleri kontenjanlarında hala önemli sayıda boş kontenjan bulunuyor. Fen liselerinde ise sadece İstanbul’da 150 kişilik yeni bir okul açılmasıyla kontenjan sağlandı. Boş kontenjanların yüzde 67’sini oluşturan Mesleki ve Teknik liselere ilgi ise her yıl olduğu gibi düşük kaldı.

Son başvurular İl ve ilçe komisyonlarına yapılacak
Bu nakil döneminin sonuçları 5 Eylül’de açıklanacak. Yine bir okula yerleşemeyen öğrenciler 5-8 Eylül tarihleri arasında İl ile İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları’na tercihlerini yaparak başvuruda bulunacak. Yapılan bu son tercihlere dair başvuruların sonuçları ise 9 Eylül 2016’da MEB tarafından açıklanacak.

Anadolu liselerinde az yer var
Anadolu liselerinde İstanbul’da boş kontenjan sayısı sadece 33. Onlar da daha çok şehir merkezinin dışında olan okullarda bulunuyor. Ankara’da geçtiğimiz hafta 656’ya çıkarılan kontenjanın yarısı doldu. Su anda 340 öğrencilik boş yer var. İzmir’de ise özel okullara kayıt olduğu düşünülen öğrencilerle boş kontenjan sayısı 197’den 239’a çıktı.

İmam Hatip kontenjanı arttı
İstanbul’da imam hatip liseleri kontenjanı 68 kişi arttırıldı. Geçen haftaki boş kontenjanın ise yarısı dolarak 1238 kişilik boş yer kaldı. Ankara’da da İmam Hatip kontenjanı 67 kişi arttı. Ancak boş yerler dolmadı. Hala 1027 öğrencilik boş yer bulunuyor. İzmir’de kontenjanlar aynı kalırken 1051 kişilik yani yaklaşık yüzde 29’luk İmam Hatip lisesi kontenjanı boş bekliyor.

İstanbul’da 150 yeni kontenjan
Fen ve Sosyal Bilimler liseleri incelendiğinde İstanbul’da 150 yeni kontenjan görülüyor. Büyükçekmece Şehit Münir Alkan Fen Lisesi’nden gelen 150 kişilik kontenjan son hafta kayıt yaptıracak öğrencileri bekliyor. Ankara’da 6 kişilik boş yer varken, İzmir’de hiç boş kontenjan kalmadı.

Boş kontenjanın yüzde 67’si onlardan
En çok kontenjana sahip okul grubu olan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki boş kontenjanlar dolmadı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 16 bin 618 kişilik boş kontenjan bulunurken. Üç büyük şehirdeki toplam boş kontenjanın yaklaşık yüzde 67’sini Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri oluşturuyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir'deki boş kontenjanlar
İstanbul, Ankara ve İzmir’deki boş kontenjanlar

Çok Programlılar da boş kaldı
Çok Programlı Anadolu liseleri de rağbet görmedi. ÇPAL’nin İstanbul’da yaklaşık yüzde 11’i, Ankara’da yüzde 74’ü, İzmir’de ise yüzde 58’i boş kaldı.

30 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
30 Ağustos 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 30 Ağustos 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/meslek-liselerinde-buyuk-acik-var-981425-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.