“Memleketimizde yiyecek boldur, teslim olun”

Bundan 102 yıl önce Türk askeri, Çanakkale’de kendisiyle savaşan Anzak birliklerinin siperlerine attığı mektupta, “Bu anlamsız insan kıyımından sadece teslim olarak kurtulabilirsiniz. Memleketimizde iyi beslenmeniz için yiyecek boldur” diyerek seslendi. Sonrasında Conkbayırı’nda Atatürk’e yenilen General Alexander Godley ise “Türk askeri gibi yiğit bir düşman” dediği mektupta saygı ve teşekkürünü sunarak çekildi.

18 Mart 2017 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünya tarihinin ‘son centilmenler savaşı’ olarak kabul ettiği Çanakkale Muhabereleri’nde savaş sadece silahla yapılmadı. Türk askeri ile İngiltere, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda orduları arasında çatışmalara eş zamanlı olarak kıyasıya bir propaganda savaşı yürütüldü. İngilizler esirlere iyi muamele ettiklerini söyleyerek Türklerin cepheyi terk etmesi için uğraştı. Geri adım atmayan Türk askeri ise İngilizlerin savaşa sürüklediği Anzakların vicdanlarına seslendi. İki taraf arasında pek gündeme gelmeyen propaganda afişleri ve mektupları 329 bin askerin (Türk tarafı 77 bin ölü, İtilaf Devletleri 252 bin ölü) hayatını kaybettiği savaşta önemli bir yer tuttu.

“Hilekar Almanlar”
İngilizler havadan ve karadan attıkları mektuplarda Osmanlı askerlerini teslim olmaya teşvik etti. İngilizler tarafından Türk siperlerine Almanların hilekar ve düşman olduğunu anlatan bildiriler savaş boyu gönderildi. 57. Alay siperlerine 5 Haziran 1915’te atılan İngiliz bildirisinde “Esir düştüklerinde aç, çıplak, bakımsız olan Osmanlı Askerlerine, İngiliz Hükümeti tarafından çok iyi bakılmaktadır” denilerek teslim olmaya çağırdılar.

“Açgözlü İngiltere”
Öte yandan Arıburnu cephesinde Türk birlikleri tarafından 25 Haziran 1915’te Anzak siperlerine ‘bir bomba eşliğinde nazikçe’ atılan propaganda mektubunda ise İngilizlerin kışkırtmasıyla savaşan Anzakların teslim olması isteniyordu: “Açlık, susuzluk yüzünden mutlak bir mahvolma tehlikesiyle karşı karşıyasınız. Yapacağınız gözü kara taarruzlar bile sizi bu sondan kurtaramayacak. Bu anlamsız insan kıyımından ancak teslim olarak kurtulabilirsiniz. İnanıyoruz ki bize karşı nefret duygusuyla silaha sarılmış değilsiniz. Açgözlü İngiltere sizi bir sözleşmeyle savaştırıyor. İyi muamele göreceğiniz konusunda bize güvenebilirsiniz. Memleketimizde yiyecek boldur; iyi beslenmeniz ve rahat etmeniz için yeteri kadar yiyecek vardır.”

“Türk askeri gibi yiğit bir düşman”
Conkbayırı savaşında Atatürk’e yenilen Anzak birliklerinin komutanı ve 1. Dünya Savaşı sonrası ‘Sir’ ünvanı alan General Alexander Godley, Arıburnu’ndan ayrılırken Kuzey Grup Komutanlığı’na bıraktığı mektupta Britanyalılara ait mezarların korunmasını istedi. Godley mektubunda, “Onlar evlerinden uzakta canlarını verdiler. Kendi ülkelerinin çıkarları için yiğitçe dövüştüler ve karşımızda bulduğumuz Türk askeri gibi yiğit bir düşman tarafından ebedi istirahatgahlarına gereken önemin gösterilmesini hak ettiler. Size şimdiden teşekkür ediyor ve en yüksek saygılarımı sunuyorum” diyerek Çanakkale’den ayrıldı.

NOT: Haberin 18 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-memleketimizde-yiyecek-boldur-teslim-olun–1049243-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.