Medine sancağı Hz. İbrahim’in kabrinde!

Tarihçi Talha Uğurluel, BAE Dışişleri Bakanı Zayed’in sözleriyle gündeme gelen Fahreddin Paşa’nın kumandanlığını yaptığı Medine’deki birliğin sancağının akibetini anlattı. Medine’de muhafaza edilmesinden bile korkulan Osmanlı sancağı, Filistin’in El Halil kentindeki Hz. İbrahim Camii’ne gönderildi. Sancak hala caminin içindeki Hz. İbrahim’in kabrinde bulunuyor.

23 Aralık 2017 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Medine’yi savunan ‘Çöl Kartalı’ lakaplı Fahreddin Paşa, 1919’da Arap işbirlikçilerin lideri Şerif Hüseyin ile birlikte şehre giren İngilizler tarafından esir alındı. Ancak Medine’deki Osmanlı birliğine ait bir sancak vardı. Askeri birliklerin onuru ve alameti sayılan sancak, Fahreddin Paşa’nın esaretinden sonra bir süre Medine’de kaldı. Medine’deki sancağın akibeti şimdiye kadar pek bilinmiyordu. Tarihçi Talha Uğurluel sancağın Filistin’de saklandığını yazdı. Osmanlı’nın Medine sancağı, Batı Şeria’nın El Halil kentindeki Halilurrahman Camii’nde bulunan Hz. İbrahim’in kabrinde korunmaya devam ediyor.

“Kendi askerleri düşmana teslim etti”
Talha Uğurluel sosyal medya hesabında yaşananları şöyle anlattı: “1919 da Medine müdafaası çöktü. Fahreddin Paşa, İngilizler tarafından esir edilerek Malta Adası’na götürüldü. Peki Medine’deki birliğimizin sancağına ne oldu? Naci Kıcıman (1. Dünya Savaşı sırasında Fahreddin Paşa komutasındaki Hicaz Kuvve-yi Seferiyesi’nde istihbarat zabitliği yapan eski Sivas ve Siirt Valisi) Medine savunmasının çöküşünden bahsederken, Fahreddin Paşa’nın emrindeki askerin paşayı esir alışını ve düşmana teslim edişini kahrolarak anlatır. Şerif Hüseyin’in birlikleri artık Medine’dedir.”

“Osmanlı sevdalıları sancağı korudu”
Uğurluel sancağın bir süre bölgedeki Osmanlı sevdalıları tarafından korunduğunu belirtti: “Ancak ortalıkta tuhaf bir durum vardır. Yüzyıllarca Osmanlı yönetiminde yaşamış ve şimdi krallık hülyaları kuran Şerif’in peşinde koşan bu güruh, komuta kademesi esir edilmiş ortalıkta öylece dolaşmakta olan Osmanlı askerlerinden ellerindeki tüfekleri bile isteyememektedir. Bir süre sonra İngilizlerin eliyle askerlerimiz Medine’den taşınacaklardır. Koca birlik sancağı öksüz yetim kalakalmış, kimse ona ilişememiştir. Ancak Arap Yarımadasında Osmanlı aleyhine propaganda had safhaya çıkmıştır. Medine’deki bir kısım Osmanlı sevdalısı sancağı koruyacaktır.”

“Hz. İbrahim’in kabrinde duruyor”
Tarihçi Uğurluel, sancağın son durumunu şöyle anlattı: “Osmanlı sancağını Medine’de muhafaza etmekten çekinilmektedir. Çünkü işgalciler, Osmanlı’ya ait en küçük ize dahi tahammül etmemektedirler. Nihayetinde onu Filistin’e göndereceklerdir. İçinde nice Osmanlı vakıf eserinin muhafaza edildiği Halilurrahman Camii’ne. Artuk Bey’in oğlu Arslan Artuk’un mum ayaklarından, Abdülhamid Han’ın altın kaplama şamdanlarına kadar nice eserin saklandığı camiye getirilen mukaddes sancak, Hz.İbrahim’in kabrinin ayak ucuna bırakılır. Bugün hala orada durmaya devam etmektedir.”

NOT: Haberin 23 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/medine-sancagi-hz-ibrahim-in-kabrinde-1128928-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.