MEB’e göre dershane talebi yüzde 18’e düştü

MEB’ten alınan bilgiye göre değişen TEOG sistemiyle birlikte 8. sınıflarda dershane talebi yüzde 52’den, yüzde 18’e düştü. MEB, benzer bir düzenlemeyi lise seviyesinde de yapabilmek için çalışıyor.

17 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
17 Ağustos 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dershanelerle ilgili dönüşüm süreci devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG düzenlemesinin olumlu geri dönüşü olduğunu bildirdi. MEB’ten alınan bilgiye göre, bakanlık TEOG sistemiyle birlikte öğrencileri okul dışı eğitime ihtiyaç duymayacak bir seçeneğe kavuşturulduğunu belirtiyor. Düzenleme sırasında önce programı değişmiş, sonra yılda bir kez yapılan SBS kaldırılmıştı. MEB yetkilileri, TEOG’la birlikte yazılı sınavların sağlıklı ve ölçülebilir bir hale geldiğini belirtiyor. Yetkililer dersin takip edilmesi ve öğretmenlerin müfredatı vaktinde yetiştirmesi şartıyla öğrencilerin ayrıca bir okul dışı eğitime ihtiyaç duymadığını ifade ediyor. Buna örnek olarak ise SBS döneminde ortaokul 8’inci sınıflarda yüzde 52 olan dershane talebinin, TEOG düzenlemesinin ardından yüzde 18’e düşmesi gösteriliyor. MEB yetkilileri benzer bir düzenlemeyi lise seviyesindede yapmak üzere çalışmaların sürdüğünü belirtiyor.

1117 dershane dönüştü
Dershane dönüşüm sürecinde ise son rakamlar açıklandı. Kanun çıktığı dönem Türkiye’de toplam 3 bin 530 dershane vardı. Kanun ardından 557 dershane şartları karşılayamayacağını söyleyerek kendi isteğiyle kapandı. 2 bin 286 dershane dönüşüm programına başvurdu. Bu müracaatlardan altyapısı, mali durumu uygun olan, 2 bin 270’sinin müracaatı kabul edildi. Yapılan incelemede sadece 16 dershane şartları karşılayamadı. Ancak sürecin başından beri dönüşüme karşı olan 687 dershane MEB7e başvuru yapmadı. Dönüşüm programına alınan 2 bin 270 dershaneden 1.117’si dönüştü. Bunların 6’sı okul öncesi kurum; 7’si özel ilkokul; 142’si özel ortaokul; 5’i özel Anadolu lisesi; 957’si temel lise oldu. Dönüşüm başvuruları ise 31 Ağustos’ta sona eriyor.

NOT: Haberin 17 Ağustos 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/meb-e-gore-dershane-talebi-yuzde-18-e-dustu-854753-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.