Maldivler’den gelen 9 milyon lira kayıp

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın müfettişlerinin hazırladığı raporda şirketlerle organik bağı bulunan Fadıl Akgündüz ve yönetici pozisyonundaki akrabalarının Maldivler’deki projeden gelen 8 milyon 905 bin liralık net gelirin Bayrampaşa’daki Caprice Gold’a aktarıldığına dair şüphelenildiğine dikkat çekerek adli bilirkişi istedi.

22 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 8. sayfa
22 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Fadıl Akgündüz’ün organik bağı olan ve kız kardeşi Avniye, eniştesi İbrahim ve yeğeni Mehmet Salim Obut’un suçlandığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı raporu en az 8 bin 500 mağduru bulunan Caprice Gold Bayrampaşa projesine dair tespitler içeriyor.

22 bin 966 satış yapıldı
Şirketin beyanına göre yaklaşık yüzde 83’ü tamamlanan ve 612 bağımsız bölümden oluşan Caprice Gold Bayrampaşa’da, ortalama 7 gün üzerinden 22 bin 966 tüm veya hisseli devre mülk satıldı. Şirket tamamlanan kısmın yüzde 50’sini satın aldıkları arazinin oluşturduğunu savundu. Ancak arazinin 12 dönümü için usulsüz satış iddiasıyla Gıda Toptancıları’nın kurduğu kooperatifin 2013’te açtığı, Akgündüz’ün de aralarında olduğu 25 kişi için 5-12 yıl arası hapis istenen dava sürüyor.

Muvazaalı işlemler şüphesi
Rapora göre Didim’deki Caprice Termal Palace Otel’in işletmesi 1 Ağustos 2014’te İlkbahar Gayrimenkul Yat. İnş. ve Tur. Tic. Ltd. Şti.’ye devredildi. Firmanın hesap hareketlerini inceleyen müfettişler özellikle İlkbahar Gayrimenkul’le, Caprice Gold Yatırım İnşaat ve Turizm şirketi arasında muvazaalı değerlendirilebilecek işlemlerde bulunulduğu ve vergi yasaları kanuna aykırı gider niteliğinde ödemeler yapıldığı şüphesine dikkat çekti.

Maldivler’den gelen para nerede?
Raporda, Maldivler projesiyle ilgili yapılan satışlardan elde edilen 8 milyon 905 bin liralık net gelirin Caprice Gold Bayrampaşa projesinde kullanılmış olabileceği şüphesine vurgu yapılıyor.Bakanlık müfettişleri şirketin kayıtlarında bir yıl önceye göre 2014’te oluşan 182 milyon 766 bin liralık farkın nasıl meydana geldiği, mali kayıtların doğruluğu ve tüketicilerden toplanan paranın ne kadarının tesisin inşaatında kullanıldığı gibi teknik konuların tespiti için adli makamlarca bilirkişi atanmasını da istedi.

“Bitmeyen otelden nasıl kira ödendi”
Mağdurların bazılarının avukatı olan Dr. Acun Papakçı, VATAN’a şöyle konuştu: “Başsavcılığın özellikle varolmayan kira gelirlerinin kaynağı konusunda araştırma yapacağı ve aslında kira gelirinden çok diğer projelerdeki yatırımcılardan tahsil edilen paralardan kiraların ödendiğinin tespit edileceğini düşünüyoruz. Caprice projesinin saadet zinciri benzeri bir Ponzi sistemi olduğunu ispatlayacak can alıcı nokta bu. Bitmemiş bir otelden kira alınması mümkün değilken, yatırımcılara kira adı altında ödeme yapılması, otel işletmeciliğinden çok sorumlularca bankacılık faaliyeti yürütülerek para işletildiğini ortaya koyuyor. Sistem ne kadar büyürse, zarar o kadar artıyor. Zarar ve mağdur sayısı, şirketten para çıkışları ne kadar çabuk önlenirse o kadar azalacaktır.”

NOT: Haberin 22 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/maldivler-den-gelen-9-milyon-lira-kayip-896920-ekonomi/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.