“Madenler kapanırsa Soma ölür”

Soma Kömür İşletmelerine A.Ş.’ye ait Işıklar ve Atabacası maden ocağında faaliyetlerin durdurulması, ilçede büyük endişe yarattı. 5 bin 600 kişinin çalıştığı ocaklardaki madenciler “Ocaklar kapanırsa Soma da ölür” dedi.

12 Ekim 2014 -Vatan Gazetesi 9. sayfa
12 Ekim 2014 -Vatan Gazetesi 9. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 
Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Kömür ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. izin aldığı Işıklar Maden Ocağı’nda faaliyeti durdurdu. Kararı önceki Soma’ya gelen Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’ın aldığı belirtiliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Işıklar Maden Ocağı’nda 4’üncü ayağındaki 30 metrelik bir alanda üretim izni almıştı.

 

Kapatılma kararı salı günü belli olacak
Şirketin Soma’daki madenlerinde çalışan yaklaşık 5 bin 600 işçi ise endişeli bir şekilde bekliyor. Dün 16.00-24.00 arasındaki vardiyaya gelen işçiler madenden otobüslere bindirilerek evlerine gönderildi. Şirketin işçilere madenlerin salı gününe kadar kapalı olduğunu, madenlerin daha sonra açılıp açılmayacağı ile ilgili kararın pazartesi günü müfettişlerin yapacağı denetlemenin ardından yapılacak yönetim kurulu toplantısında verileceği belirtiliyor. Ayrıca Pazartesi günü Soma’da işçilerden oluşan bir heyet İzmir’deki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İzmir Grup Başkanlığı’na giderek madenlerin açılması için dilekçe verecek.

 

“Çocuğum nasıl bir geleceğe doğacak?”
Şirkete ait Işıklar Maden Ocağı’nda çalışan Ali Kiraz, “Dün işten biz işten çıktıktan sonra ‘Paşa vardiyası’ olarak andığımız 16.00-24.00 arasındaki vardiyanın işe girmeyeceğini söylediler. Bazı arkadaşlar şirkete sormuş ve oradan salı günü açılıp açılmayacağına karar verileceği söylenmiş. Soma’dan bir grup işçi arkadaş Pazartesi sabah İzmir’de İş Teftiş Kurulu’na madenlerin kapanmaması için dilekçe verecekler. Herkes gergin ve endişeli bir şekilde bekliyor. Eşim hamile 15 gün sonra çocuğum doğacak. Bizi nasıl bir gelecek bekliyor bilemiyoruz. Maden kapanırsa hayatta kalan bizler de bin nevi ölmüş olacağız. Şu anda madenleri su basmaması ve tahkimat açısından problem olmaması için 15-20 kişilik bir nöbetçi grubu bulunuyor” dedi.

 

“Soma felç olur, köye döner”
Soma Kömür İşletmeleri İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Kalın ise, “Atabacası madenini gezen patronumuz Alp Gürkan Pazartesi gününe kadar kapatma kararı aldı. Pazartesi müfettişler gelecek. Madenlerin tüm eksikleri giderildi. Defalarca müfettiş gelmesine rağmen mutlaka bir eksik bulup açmadılar. Kapatma kararı bundan dolayı alındı. Toplam 5 bin 600 işçi var. Madenler kapanırsa Soma bir kez daha ölmüş olacak. 25-30 bin kişi ekmeksiz kalacak. Çocuklarımız nasıl okula gidecek? Soma’yı bırakın Türkiye’de güvenlik açısından sayılı madenlerden biridir artık burası. Bizden güvenliği çok daha düşük madenler çalışıyor. Her şey tamam olduğu halde neden açılmıyor? 13 yıldır burada çalışıyorum. Kapatılırsa hepimiz mağdur olacağız. 5 bin 600 işçinin en az 5 bininin kredisi vardır. Bu kadar kişi işsiz kalırsa en fazla 500’ü iş bulabilir. Madenler kapanırsa Soma felç olur ve bir köye döner. Soma’nın tek geliri maden. Esnafı da yerlisi de hayatını madenden kazanıyor.

 

‘Kapanırsa sorunlar çıkabilir’
Alp Gürkan’la görüşen Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ise. “Alp Gürkan maden ocaklarındaki çalışmaları sürdüremediklerini, işi tatil edeceklerini, ocaklarda bozulmalar olduğunu dile getirdi. Soma Kömür İşletmeleri AŞ, işlettiği Işıklar maden ocağını kapatabilir. Firma hafta başında yol haritasını belirleyecek. Ocakların kapanması durumunda işçiler işsiz kalacak. Bir grup işçi ziyaretime geldi. Yürüyüşler yapacaklarını söylediler. Ben de 20 Ekim Pazartesi gününü beklemelerini söyledim. Pazartesi gününden sonra üretim faaliyeti başlamazsa Soma’da bazı sorunlar çıkabilir” diye konuştu. Kaymakam Atçı İş Teftiş Kurulu’ndan kendisine bir iki eksik kaldığı bunların giderilmesi halinde madenlerin açılmasına izin verileceğinin söylendiğini belirtti.

 

“Kapatmıyoruz”
Soma Kömür İşletmeleri’ A.Ş. akşam saatlerinde açıklama yaparak Işıklar madenindeki eksikliklerin giderildiği ve üretime izin verilmesi için başvuru yapılacağı, maden ocağını kapatma gibi bir kararın bulunmadığını bildirdi. Şirket, “Yapılan incelemeler neticesinde 3 ve 4.ayaklarda üretim faaliyetlerine başlayabileceğimiz bilgisi gelmiştir. Üretim faaliyetlerine devam edemeyeceğimizden dolayı can ve mal emniyetinin sağlanmasına yönelik faaliyetlerde çalışan işçiler haricindeki diğer ekiplerimize üretim izni verilecek süreye kadar izin verilmiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş ait işyerini kapatma, devir etme ve satılmasına ilişkin hiçbir kararımız yoktur” denildi

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.