Lagosta Senegal oyunu!

Nesli tükendiği için 2020’ye kadar av yasağı bulunan yerli lagos balığı kaçak olarak avlanıyor. Denetime gelen yetkililere Senegal’den ithal edilen balıkların faturaları gösteren restoranlar yıl boyunca kaçak yerli lagos balığı satıyor. Koruma altındaki yerli Lagos yine sofraları süslüyor.

26 Temmuz 2017 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Nesli tükendiği için geçtiğimiz yıl 31 Ağustos 2020’ye kadar orfoz ile birlikte avlanması yasaklanan yerli lagos balığı birçok restoran ve balıkçıda servis ediliyor. 2010’da Türkiye sularında 500 ton orfoz ve lagos çıkarken bu rakam 2015’te 166 tona düştü. Çareyi avı yasaklamakta bulan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı avlanan, satılan ya da tüketilen her bir lagos için 1.113 TL ceza kesiyor. Ancak işin kolayını bulan balıkçıların kaçak lagos avı ve restoranlarda satışı hala devam ediyor.

“Daha fazla kar için”
Avlanması yasaklanan lagos Türkiye’ye Senegal’den ithal olarak getiriliyor. Sezon başında 5 ile 20 kg arasında ithal lagos alan bir restoran, Tarım İl Müdürlüğü’nden gelen yetkililere aynı faturayı göstererek yıl boyunca kaçak balık satışına devam ediyor. Balık ithalatçısı Mete Arıner, İstanbul’da halde kilosu 50 ile 60 TL olan ve bakanlık tarafından üremesi izlenen lagosun restoranlarda porsiyonunun 100-120 liraya satıldığını belirtiyor. Arıner, “Denizlerin kralı lagosun kaçak olduğunda fiyatı düştüğü için restoran sahipleri daha fazla kar etmek amacıyla satın alıyor” dedi.

“Yasak, kaçak avı engelleyemedi”
Özellikle güney sahillerinde çıkan lagos, kaçak olarak en çok Mersin ve İskenderun’da avlanıyor. İskenderun, Mersin, Adana ve Antalya sahillerinde yüksek oranda satılıyor. İskenderun’dan adını vermek istemeyen bir deniz araştırmacısı “Maalesef yasağa rağmen kaçak av ve satış durmuyor” diyor. Tanınmış gurme Mehmet Yalçın’da dün sosyal medya hesabından kaçak lagos avı ve satışına şu sözlerle isyan etti: “Hay Allah müstahakınızı versin… Lüferi kuruttunuz, uskumru zaten çıkmıyor, mezgitler parmak boyuna indi, onlar da kayboluyor. Lagosun da kökü kuruyunca millete ne satacaksınız, köpekbalığı mı? Size de, sizi doğru dürüst denetlemeyen Tarım Bakanlığı’na da yazıklar olsun.”

NOT: Haberin 26 Temmuz 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/koruma-altindaki-lagos-yine-sofralari-susluyor-1087839-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.