Kürtler hendek ve barikatlara kırmızı kart gösterdi

PKK’nın hendek ve barikat siyaseti Kürtlerden veto yedi. Operasyonların sürdüğü bölgede yapılan araştırmaya göre halkın yüzde 67.6’sı hendek ve barikat siyasetini yanlış buluyor. Bölge insanının yüzde 62.5’i YDG-H eylemlerinin en büyük zararı Kürtlere verdiğini söylüyor.

26 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa
26 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Yanmış’ın hazırladığı ‘Hendek siyaseti, sokağa çıkma yasakları ve 7 Haziran sonrası şiddet olaylarının Kürt kamuoyu üzerindeki etkileri: Kürtler süreci nasıl değerlendiriyor?’ başlıklı rapor, hendek ve barikat siyasetinin halkın gözünde ters teptiğini gösteriyor. Hakkari, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır gibi çatışmaların yoğun olduğu bölgede yapılan çalışma için Dr. Yanmış, farklı siyasi ve ideolojik çevrelerden 136 kişiyle görüştü.

Hendek siyaseti yanlış
Rapora göre bölgede yaşayanlar çözüm sürecinin bitmesinden (yüzde 57.8) devlet ve hükümeti sorumlu tutuyor. Ancak çözüm sürecini bitiren faktörlerde tarafların samimiyetsizliği (yüzde 28.6), PKK’nın çözüme ve siyasete güvenmemesi (17.6) ile PKK ve HDP’nin süreci iyi yönetememesi öne çıkıyor. Katılımcıların ezici çoğunluğu (yüzde 67.6) 86 gündür devam eden operasyonlara yol açan hendek ve barikat stratejisini yanlış buluyor. Yine büyük çoğunluk (yüzde 59.5) bu şekilde özyönetim kurulamayacağını söylüyor. Hendekleri ve PKK’nın özsavunma birimlerine destek ise yüzde 23.5’te kalıyor.

YDG-H’nin zararı Kürtlere
Katılımcıların yarısı hendeklerin kazıldığı süreçte devletin hata yaptığını düşünüyor. Büyük çoğunluk (yüzde 88.2) sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarda hem devletin hem de PKK’nın suçsuz halka zarar verdiğini söylüyor. Bölge halkının büyük çoğunluğu (yüzde 62.5) PKK’nın şehir yapılanması YDG-H’nin 7 Haziran sonrasında yapılan eylemlerin en büyük zararı Kürtlere verdiğini düşünüyor. Halka göre bu eylemler HDP’nin de zarar görmesine yol açtı.

Barış gelsin, süreç başlasın
Operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları uzarsa bölgede radikalleşme artabileceği (yüzde 24.2), Türk-Kürt ayrışmasının derinleşmesi (yüzde 19.1) ve çözüme inancın azalacağı (yüzde 13.9) düşünülüyor. Bölge insanının ezici çoğunluğu (yüzde 86.7) şeffaf ve yasal bir çözüm sürecin yeniden başlamasını arzuluyor.

Dr. Mehmet Yanmış: “Operasyonlar marjinalleri arttırıyor”
“Halk, PKK eylemlerinin en büyük zararı kendilerine verdiğini söylüyor ama operasyonların da acilen sona ermesini istiyor. Bu süreçte 250 bin insan evinden oldu. Bu çok vahim bir durum. Sur’u değil Toledo, Paris bile yapsanız vicdanlar yaralanıyor. İnsanların en büyük isteği bir an önce barışın geri gelmesi. En büyük korku devam eden çatışma süreciyle birlikte gençlerin marjinalleşmesidir. Çünkü operasyonlar ve çatışma devam ettikçe marjinal kitle yükseliyor.”

726090
26 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 26 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kurtler-hendeklere-kirmizi-kart-gosterdi-918702-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.