“Kuran ‘deizm’e kapı aralamaz”

Yaşar Nuri Öztürk’ün peygamberler ve dinleri dışlayan tek tanrı inancı Deizm için “Kuran Deizme kapı aralayan bir kitaptır” sözlerine ilahiyatçılar tepki gösterdi. Uzmanlar tüm peygamberler, dinler ve ibadetlerden bahseden, insan yaşamını düzenleyen Kuran-ı Kerim’in deizme kapı araladığı iddiasını reddediyor.

17 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
17 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Peygamberler, dinler ve kutsal kitapları dışlayan tek yaratıcı inancı ‘deizm’ hakkında yazdığı yeni kitabıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün, “Kuran; Deizm’i teşvik eden, terviç eden bir kitap değil ama ona kapı aralayan bir kitaptır. Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mümin insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlaklı, en üretken adamlarıdır. Atatürk de Deist’tir. Hem namuslu hem de Allah’a imanı olan adam başka bir yere gidemez” sözlerine ilahiyatçılar tepki gösterdi.

“Kuran deizme kapı aralamaz”
Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır
“Kuran-ı Kerim’e göre iblis dahil her varlık Allah’a inanır. Kuran’ın sapık saydığı tüm insanlar Allah ile kendi aralarına başka dostlar koyar. Kuran peygambersiz bir dinden bahsetmez. Kendisine kitap ya da peygamber gelmemiş ve Allah inancı olan bir insanın sorumluluğu evrensel doğrulardır. Kuran’ın deizme kapı aralaması gibi bir şey olamaz. Bu insanın doğal yapısına da ters düşen bir hurafedir.”

“Allah’ı inkar edemeyen kafirlik”
Dr. Arif Arslan
Deizm, Allah’ı inkar edemeyen kafirliktir. İbadeti, zekatı, namazı, orucu emreden, kurallar koyan, tüm peygamberlerden insanlığın nişan taşları olarak bahseden, mucizelerini anlatan Kuran-ı Kerim nasıl deizme kapı aralar? ‘Türk milleti Müslümandır ve daha dindar olmalıdır. Çünkü bizim dinimiz en son ve en mütekamil dindir’ diyerek dini kabul eden Atatürk’ün deist olduğuna inanmıyorum. Deizm insanın nasıl yaşayacağını tanzim eden ve kurallar koyan Kuran’ı tanımazlıktır.”

Deizm nedir?
Deizm, kehanetler ve mucizeler gibi kaynağı ilahi olarak kabul edilen dinlerin reddettiği için peygamberler, kutsal kitaplar, sevap, günâh, ibâdet, dua, vahiy, melek, cin, şeytan, cennet, cehennem, ahiret ve kader gibi kavramların bu kabul etmeyen bir inançtır. Deistler, kutsal kitaplar, dinler ve peygamberler olmadan sadece evreni yaratan tek bir tanrı olduğuna inanır.

NOT: Haberin 17 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilahiyatcilari-kizdirdi–780711-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.