Kumpasın ilk mağduru beraat etti

2006’da açılan Atabeyler davasının sanıklarından Pilot Yüzbaşı Murat Eren, terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasından beraat etti. Eren, “Aklanmanın verdiği huzur ve mutluluğu yaşıyorum. Tek isteğim çok özlediğim üniformamı giyerek görevime dönmek” dedi.

24 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kumpas davalarının ilk kurbanı olan eski özel kuvvetler pilotu Yüzbaşı Murat Eren, ‘Terör örgütü kurmak ve yönetmek’ suçlamasından beraat etti. Kumpas mağduru olarak en uzun süre hapiste kalan ve bu davalardan tahliye olan son kişi olan Murat Eren, kapatılan Özel Görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusu üzerine astsubaylar Yasin Yaman, Erkut Taş ve işadamı Yunis Akkaya hakkında, ‘silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

Oy birliğiyle beraat
Davanın karar duruşması gönderildiği Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı sanıklar hakkında beraat kararı istedi. Kararı açıklayan mahkeme başkanı İlhami Demirkoparan sanıklar hakkında oy birliğiyle beraat kararı verdiklerini belirtti.

“Beni en çok üzen davaydı”
TSK’ya yapılan ilk kumpas olarak nitelenen ve 2006’a açılan Atabeyler davasında yeniden yargılanma bekleyen Murat Eren, tahliye kararının ardından VATAN’a konuştu: “Bana en çok sıkıntı ve ren beni en çok üzen dava buydu. Şu anda aklanmanın verdiği huzur ve mutluluğu yaşıyorum. Yeniden yargılanma davası için daha gün vermediler. 1.5 yıla yaklaştı. Eğer dava başlarsa onun da 1 ya da 2 celsede biteceğini tahmin ediyorum. Davalar biter bitmez orduya dönüş için başvuracağım. Daha önce yaptığım başvurum için davaların sonlanmasıyla birlikte tekrar başvuru yapın dediler. Tekrar mücadele edip görevime döneceğim.”

“Ben sivil olamıyorum”
Pilot Yüzbaşı Murat Eren üniformasını çok özlediğini söyledi: “Üniformamı çok özledim. Tam 11 yıl oldu. İnsanlar bana hep diyor ki sivil hayata alıştın mı? Hayır alışamadım. Ben sivil olamıyorum. Kötülediğimden asla değil ama ben askerim. Silahlı kuvvetlerde olmayı çok özledim. Şu anda orduda devam etseydim muhtemelen albay olmuştum. Devrelerimden albay ve general çıktı.”

Part-time uçuş hocalığı yapıyor
YAŞ kararıyla TSK ile ilişiği kesilen Murat Eren bu süreçte bir çok iş yaptı şu anda da geçimini uçuş hocalığı yaparak sağlıyor: “Geçimimi part-time uçuş hocalığı yaparak sağlıyorum. Uçuş olduğu zaman uçuyorum. Olmadığı zaman oturuyorum. Biraz sıkıntılı ama hayat devam ediyor Allah’a şükür. Bir eksiğimiz yok şimdilik. Allah millete, orduya zeval vermesin. Ordunun bize verdiği misyon bu. Bundan vazgeçmeye niyetim yok.

“Tek isteğim üniformamı giymek”
Tek arzusunun görevine dönmek olduğunu söyleyen Murat Eren, “Tek isteğim üniformamı giyip görevime dönmek. Başka bir hayalim de yok. Hukuk önünde aklandıkça çok rahatlıyorum. Sonuçta benim şu anda sabıkam var. Nereye gitsem, bir yere müracaat etsem hep karşıma çıkıyor. Bu da temizlenecek inşallah” dedi.

NOT: Haberin 24 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kumpasin-ilk-magduru-beraat-etti–1121159-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.