“Korkudan sokağa çıkamıyoruz”

Rusya’da çalışan ve okuyan Türklere yapılan saldırılar artıyor. Mezuniyetine 3.5 ay kala bazı öğrenciler sınırdışı edilirken, bazı şehirlerde Türklerin evlerine bireysel saldırılar gerçekleşti. Rusya’da yaşayan Türkler, sokağa çıkmaya ve Türkçe konuşmaya korktuklarını anlatıyor.

30 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
30 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Uçak krizinin derinleşmesi Rusya’da yaşayan ve eğitimini sürdüren Türklerin yaşam koşullarını giderek zorlaştırıyor. Rusya’nın farklı şehirlerindeki üniversitelerde okuyan Türk öğrencilerin kaldıkları yurtlar basılıyor, öğrenciler gözaltına alınıyor. Voronezh’deki okuyan Türk öğrenciler ise sınır dışı ediliyor. Moskova çevresinde çalışan Türkler evlerinden dışarı çıkamadıklarını ve sokakta Türkçe konuşmaya korktuklarını anlatıyor.

“Mezuniyete 3.5 ay kala atıldık”
Voronezh’de sınır dışı edilen öğrencilerden VATAN’ın konuştuğu S.K. yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Rusya ile ilgili tüm vizelerimizi okul hallediyordu. Üniversite yönetimi hepimize 2-7 Aralık arasında Rusya’dan çıkmış olacağımıza dair tahahütname imzalatıyor. 5 yıldır buradayım. Son sınıf öğrencisiyim. Tezimi yazarken okuldan atılıyorum. 3.5 ay sonra mezun olup diplomamı alacaktım. Tüm hayatımızı, emeklerimizi, umutlarımızı kararttılar. Ölen pilot Voronezh’li olduğu için ilk bizden başlandığı söyleniyor. Türkiye’ye döndüğümüzde YÖK’ün bize denklik vermesini istiyoruz. Burada evlenmeyi düşündüğüm bir kız arkadaşım vardı. Evlilik hayallerimiz de suya düştü. Voronezh’deki toplam 50 öğrenci başlarına bir şey gelmemesi için 25’er kişi olarak toplu halde iki arkadaşın evinde kalıyor. Korkudan yiyecek almak için bile sokağa çıkamıyoruz. Dün iki arkadaşımız sadece Türk oldukları için ev sahibi tarafından evlerinden çıkarıldı. Bu yapılan ırkçılık. AİHM7de dava çamayı düşünüyoruz.”

Polis komşudan pasaport kontrolü
Novgorod’ta yaşayan yazılımcı F. F. ise komşularının davranışının değiştiğini anlatıyor: “Yan komşum polis. Normalde her sabah selamlaşırız. Dün ilk defa evin önünde beni durdurup pasaport kontrolü yaptı. Önceki gece Türk arkadaşlarımın yaşadığı evin önüne sarhoş bir kaç kişi gelerek, ‘pis Türkler çıkın dışarı’ diye bir süre bağırıp gitmişler. Polis gelip müdahale bile etmemiş. Medya ve hükümet halkı kışkırtıyor. Eğlenmek ya da gezmek için sokağa çıkmıyoruz. Olayların yatışmasını bekliyoruz.” Ekatarinburg’ta okuyan D. M. ise, “Okulumuz bize sahip çıkmaya çalışıyor ancak polisin baskısı var. Dün kaldığımız yurt basıldı. 4 Türk öğrenci polis tarafından rektörün karşısına çıkarılarak durumlarında bir sıkıntı olup olmadığı yönünde sorgulandı” diye konuştu.

“Sokağa en az 3 kişi çıkın”
Moskova Türk Öğrenciler Birliği hafta sonu için yayınladığı duyuruda Türk öğrencilerin disko, sinema gibi eğlence yerlerine gitmemesini, sokakta yalnız dolaşmamasını ve Türkçe konuşmamasını istedi. Duyuruda, “Lütfen hafta sonu kimse disko, gece kulübü, sinema, konser gibi toplu kitlelerin bulunduğu yerlere gitmesin, evde veya yurtta yakın arkadaşları ile dayanışma içinde geçirsin. Acil bir durum olmadıkça dışarı çıkmayalım. Park ve meydanlarda fazla dolaşmayalım. İhtiyaç için market gibi yerlere gitmemiz gerekiyorsa en az üç kişi olarak dışarı çıkalım. Herkesin arasında yüksek sesle Türkçe konuşmayalım, bağrışmayalım, kimseyi tahrik etmeyelim. Size çevrenizdeki çeşitli vatandaşların söylediği sözlere aldırış etmeyelim, kimse ile tartışmaya girmeyelim, Rusya’yı kötüleyici laflar sarfetmeyelim” denildi.

NOT: Haberin 30 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-sokaga-cikamiyoruz–889480-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.