Köprüde onarım çilesi: “Anadolu Yakası’nı Avrupa’ya almıyorlar!”

15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nde 2.5 ay 24 boyunca sürecek bakım ve onarım çalışmaları başladı. Onarımın ilk günü sabah işe gitmek için yola çıkan İstanbullular saatlerce trafikte kaldı. Vatandaşlar iki şeridin kapatıldığı ve kilometrelerce kuyruğun oluştuğu çalışmalar yüzünden artan trafiğe tepki gösterdi.

13 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul trafiği okulların kapanmasıyla rahatlayacak umudu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde başlayan ve 2.5 ay 24 saat boyunca devam edecek bakım ve onarım çalışmaları hayal oldu. Dün sabah işe gitmek için yola çıkan saatlerce trafikte kaldı. Bir çok vatandaş sosyal medyadan çalışmalar yüzünden oluşan trafiğe tepki gösterdi.

Büyük onarım
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Kontrol Merkezi’nde (TKM) yapılan açıklamada, “15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri’nin Büyük Onarımı ve Yapısal Yapım İşi kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde mevcut asfaltın kaldırılması, çelik tabliye yüzeyinin kumlanması, tabliye izolasyonunun ve yeni asfalt tabakalarının serilmesi ile köprü tabliyesinin her iki ucundaki mevcut genleşme derzlerinin sökülerek yerine yeni derzlerin montajları yapılacaktır” denildi.

İki şerit kapalı
Köprüde 36 bin 86 metrekarelik ana açıklıkta ve 14 bin 580 metrekarelik alanda yüzey yenilemesi yapılacak çalışmalar kapsamında, 82 kişilik ekiple 3 vardiya halinde 7 gün 24 saat çalışarak onarımı 31 Ağustos’ta tamamlayacak. Trafik akışı dün itibariyle Asya-Avrupa istikameti yönünde 1. ve 2. şeritler kapatılarak başladı. 6 şeritten 4 şeride düşen köprü trafiği çalışma boyunca Anadolu-Avrupa, Avrupa-Anadolu yönlerinde ikişer şeritten sağlanacak.

“Anadolu Yakası’nı Avrupa Yakası’na almıyorlar”
Ancak İBB’nin tedbir alındığı yönündeki açıklamasına rağmen dün saat 14.00’da İstanbul genelinde trafik yoğunluğu yüzde 30’un altına düştüğünde bile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde Anadolu’dan Avrupa’ya geçişte trafik yoğunluğu azalmadı. Sosyal medyada vatandaşlar, “Anadolu Yakası’nı Avrupa Yakası’na almıyorlar. Saat 11:11 ve hala İBB trafik yoğunluğu haritasına göre 1. ve 2. köprülerde trafik rengi bordo” diyerek tepki gösterdi.

“Bitene kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilsin”
Dün gün boyunca tepkilerini sosyal medyadan dile getiren bazı vatandaşların mesajları ise şöyle oldu.
– Bostancı’da oturuyoruz ben sadece pazartesileri toplantı için 4. Levent’teki ofise geliyorum eşim Şişli’de çalışıyor. Ben 07.10’da arabaya binip Avrasya Tüneli ile 07.50’de ofiste oldum. Eşim 07.20 de servise bindi saat 10.00’da hala Acıbadem’deydi. O trafikte direksiyon sallayanın akıl sağlığına şifalar dilerim.
– ısrarla 3. köprüyü kullanmayan vatan hainlerini adam etmeye çalışıyorlar.
– 3. köprüyü kullanmaya alıştırma çalışması vol 1.
– 3 saat 10 dakikada 6 km yol gittik. Hala köprüye santim yaklaşabilmiş değiliz.
– 3 saatte Söğütlüçeşme’den köprüye hala ulaşamamama neden olmuş trafiktir.
– Herhalde uçmanızı ya da evde hapis kalmanızı istiyorlar. Yol çalışması bitene kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilsin.
– Bostancı’dan 07.45’te bindiğim otobüs 11.10’da Acıbadem’i birazcık geçebildi. Kitabımı bitirdim, gazeteleri okudum, iş ile ilgili görüşmelerimi yaptım, şimdi de biraz hayatı sorgulayayım. Ben ne yapıyorum, tam olarak burada ne işim var diye…
– 06.30’da Kartal’dan çıkıp 09.34’te Maslak’ta iş yerimdeydim. İnsanlar üç saatte şehir falan değiştiriyor.
– Köprü trafiğinde su satanlar sahibinden.com’da yalı bakıyor şu anda.

13 Haziran 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 13 Haziran 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.