Kolejlerde hala yer var

Sınavla öğrenci alan kolej ikinci kayıt dönemi için taban puanı ve boş kontenjanlarını açıkladı. Robert Kolej ve Fransız okulu Saint Pulcherie boş yer kalmadı. Alman Lisesi’nde 2, Saint Joseph’te ise 11 öğrencilik yer var. Taban puanlarını genelde 5 ile 10 puan arasında düşüren gözde kolejlerin çoğunda hala kontenjan açığı bulunuyor.

05 Temmuz 2018 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile öğrenci alan özel okullar için ikinci ön kayıt dönemi bugün sona erecek. Merkezi sınavla öğrenci alacak Türk ve yabancı gözde 80 özel okula kayıt için velilerin telaşı bugün de sürecek. Birinci ön kayıt dönemini bitiren okullar boş kontenjanlar ile yeni taban puanlarını dün açıkladı. Robert Kolej ile Saint Pulcherie Fransız Lisesi tüm kontenjanlarını doldurdu. Alman Lisesi’nde sadece 2, bir başka Fransız lisesi olan Saint Joseph’te ise 11 öğrencilik boş yer kaldı.

Bugün kesin kayıt
Velilerin okullar arasında mekik dokuduğu kayıt sürecinde bu gün ikinci kesin ve yedek kayıtlar tamamlanacak. Bugün yapılacak kesin kayıtların ardından okullarda hala boş kontenjan bulunması halinde taban puanını geçen ve yedek listeye giren öğrencilerden velisi okulda hazır bulunanların sıralama dahilinde kayıtları yapılacak. 6 ile 11 Temmuz arasındaki serbest kayıt döneminde öğrencilere boş kontenjanı olan kolejlere kayıt yaptırmaları için bir şans daha tanınacak.

30 puan düştü!
Boş kontenjanı bulunan kolejlerin büyük çoğunluğu taban puanlarını 5 ile 10 puan arasında düşürdü. 51 açık kontenjanı bulunan Koç Lisesi 450 olan taban puanını 440’a, Üsküdar Amerikan Koleji 440’tan 438’e, Sev Amerikan Koleji 410’dan 400’e, İzmir Amerikan Koleji ise 12 puan düşürerek 404’ten 392’ye çekti. Anadolu’daki gözde okullardan Tarsus Amerikan Koleji ise kalan 38 kontenjanı için taban puanını 14 puan indirerek 384’ten 370’e düşürdü. Taban puanını 420 olarak açıklayan ancak sadece 4 kayıt alabilen TED İstanbul Koleji ise en büyük düşüşü yaptı. Taban puanını 30 puan aşağı çeken TED İstanbul Koleji’nin yeni taban puanı 390 olarak açıklandı.

NOT: Haberin 5 Temmuz 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kolejlerde-hala-yer-var-1180182-gundem/) okunabilir.

One thought on “Kolejlerde hala yer var

  1. İlker Bey,
    Puanlama hatasının düzeltilmesiyle beraber, oğlumun, kontenjanı dolu olan tercih ettiği Robert Koleji’ne kayıt olabilmesi için ek kontenjan açılmasını bekliyoruz. Bu konuya da değinirseniz çok iyi olur.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.