Kızılay’dan kırmızı alarm: “Kan stoklarımız yetersiz”

Kırmızı alarm durumuna geçtiklerini açıklayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, acil kan bağışı çağrısı yaptı: “Kan stoklarımız yetersiz. Vatandaşlarımızdan bağış bekliyoruz.”

4 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, dün Twitter hesabından Kızılay’ın kan stoklarının yetersiz olduğunu ve vatandaşlardan acil bağış beklediklerini duyurdu. ‘Kırmızı alarm’ verildiğini söyleyen Dr. Kınık açıklamasında şöyle konuştu: “Kan stoklarımız yetersizdir. Vatandaşlarımızdan ülke genelinde kan bağış desteği bekliyoruz. 1 ünite kan, 3 can kurtaracak. Ağır kış koşullarından dolayı düşen kan bağışları nedeni ile stoklarımızda kırmızı alarm verilmiştir. Malumunuz kan sürekli bir ihtiyaçtır. Ülkemiz genelindeki 1.300 civarında hastaneye desteklerinizle her iş günü yaklaşık 11 bin ünite kan tedarik etmek zorundayız. Ülke genelindeki 250 kan bağış noktamıza 18-65 yaş arası sağlıklı bireyleri bekliyoruz. Erkekler bir yılda 4 kez, kadınlar ise 3 kez kan verebilir.”

“Yılda 2.5 milyon ünite kan kullanılıyor”
Zeynep Kamil Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Başar Yöngel ise şu şekilde konuştu: “Ankara’dan koordine edilen sistemde stok seviyemizi canlı tutacak şekilde kan bağışı almaya çalışıyoruz. Dönem dönem stok seviyemizi zorluyoruz. Altına indiğimiz dönemler oluyor. Yine öyle bir dönemdeyiz. Türkiye’de yıllık 2.5 milyon ünite kan kullanılıyor. 2016’da 2 milyon 150 bin ünite kan bağışı topladık. Ülke genelinde günlük 7 bin ünite kullanılıyor.”

“Soğuk havalarda bağış azalıyor”
Soğuk ve yağışlı havalarda kan bağışının azaldığına dikkat çeken Dr. Yöngel devam etti: “Kan acil değil sürekli ihtiyaç. Ayırdığımız kan komponentlerinin kullanım ömrü var. Kırmızı kanın 42 gün, beyaz kanın 5 gün, kan sıvısının yani plazmanın da saklama ısısına göre 3 ay ile 3 yıl arasında değişen ömrü bulunuyor. En sık kullanılan kırmızı kan. Genellikle ameliyatlar ve kanamalı yaralanmalarda kullanılıyor. Kanı süreklilik arz eden bağışla topladığımız zaman istenilen işi yapmış oluyoruz. Bir günde verilecek çok yüksek miktar kan, önümüzdeki 3-5 aylık ihtiyacımızı karşılamıyor. Olması gereken vatandaşımızın gönüllü olarak sürekli kan bağışı yapmasıdır. Havanın soğuk olması, yağmur yağması gibi mevsimsel durumlar nedeniyle kan bağışı oranı da kışın düşüyor.”

4 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 4 Aralık 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-kan-sizlik-alarmi-verildi-1024716-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.