Kaçak köprüye ‘çalışma hürriyeti’ davası!

Artvin’de kaçak olduğu için yıkılan Kavak HES köprüsünün yıkılması için eylem yapan 4 köylü ve eylemi görüntüleyen TRT muhabiri hakkında ‘çalışma hürriyetini engelledikleri’ gerekçesiyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

23 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa
23 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Artvin’in Arhavi ilçesinde 2012’de yapımına başlanan şehir merkezinden 5 km. uzaktaki dere suyunu tünellerle şehir merkezindeki elektrik santrallerine taşıyacağı için ‘çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesinde bir ilk yaşandı. Kaçak olduğu için yıkılan HES köprüsünün yıkılması için eylem yapan 4 köylü ve eylemi görüntülemeye çalışan TRT muhabiri hakkında ‘çalışma hürriyetini engelledikleri’ gerekçesiyle 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Yıkılması için eylem yaptılar
Kavak HES projesini yapan MNG, geçtiğimiz Mart’ta şantiye yolunu kısaltmak için Dereüstü ve Kemer Köprü köyü arasına DSİ’den projesi onaylanmamış kaçak bir köprü inşaatına başladı. Köprü için dere yatağı değiştirilerek daraltıldı. Köprüyü ‘kaçak ve can güvenliği açısından tehlikeli’ bulan DSİ, köprünün kaldırılması ve dere yatağının eski haline getirilmesini istedi. Şirket köprüyü yıkmayınca köylüler ve Arhavi Doğa Koruma Platformu köprünün can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini belirterek 11 Temmuz 2014’te eylem yaptı. Kavak HES projesinin ÇED raporu da ‘hileli ve 7 ayrı noktada usulsüz’ olduğu gerekçesiyle Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edilince Artvin İl Özel İdaresi İl Encümeni, 21 Ekim 2014’te yıkım kararı verdi. Arhavi Kaymakamlığı 19 Kasım 2014’te köprünün ana tablasını vinçle söktü. Ancak köprünün ayakları derede kaldı.

Olağan şüpheliler; köylü, öğretmen, ev hanımı ve muhabir
Tüm bunlar olurken Arhavi Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianame üzerine, Dereköylü Fethi İskender, ev hanımı Semra İskender, emekli Leyla Öncel, ilkokul öğretmeni Erdoğan Güler ile eylemi görüntüleyen TRT Yurt muhabiri Mehmet Remzi Öncel hakkında ‘köprüyü kapatarak şirkete ait kamyonların geçişini durdurarak iş ve çalışma hürriyetini engelledikleri’ suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“Saldırıya uğradık”
Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün ilk duruşması yapılan davada köylüler şirketin yıkım kararına uymadığını belirterek, “Yasal olmayan köprü üzerinde basın açıklaması yapacaktık ama saldırıya uğradık. Şirket kamyonları yasal yol olan Konaklı Köyü yolundan şantiyeye gidebilirdi” dedi. TRT muhabiri Mehmet Remzi Öncel ise görev yapmasının engellendiği için mağdur olduğunu belirterek davacı oldu. Duruşma yeni tanıkların dinlenmesi ve olay yeri keşfi için 2 Nisan 2015’e ertelendi.

NOT: Haberin 23 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/kacak-kopruye-calisma-hurriyeti-davasi–720013-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.