Jose Marti’ye ‘kalas’ desteği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Küba’da ziyaret ettiği ülkenin ulusal kahramanı şair Jose Marti’nin İstanbul Esenyurt’taki büstü bakımsızlıktan dökülüyor. Üzerindeki mermer plaka düşen büst, ayakta durabilmesi için bir kalasla desteklenmiş. Çevredekiler üstünde isim yazmayan Marti’nin büstünü İsmet İnönü zannediyor.

13 Şubat 2015 Vatan Gazetesi
13 Şubat 2015 Vatan Gazetesi

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ
Fotoğraf: EFE SÖNMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Küba seyahatinde ziyaret ettiği Küba’nın ulusal kahramanı şair Jose Marti’nin İstanbul Esenyurt’taki Havana Parkı’nda bulunan büstü bakımsızlıktan dökülüyor. Esenyurt’un Esenkent Mahallesi’ndeki Havana Parkı’nda Atatürk büstü ile yan yana bulunan Jose Marti’nin büstündeki mermer plaka dökülmüş. Düşmek üzere olan büst ise çevredeki inşaatlardan alınan ince bir kalas ile desteklenerek ayakta duruyor. Jose Marti’ye ait büstte isim yazmadığı gibi ünlü şair hakkında bir bilgi de bulunmuyor. Ancak aynı kaide üzerindeki Atatürk büstü ise bakımlı ve tertemiz bir şekilde duruyor.

“İsmet İnönü’ye benziyor yavrum”
Çevredeki vatandaşlar Jose Marti’yi tanımıyor. Bölgede yaşayan ve torununu okula götürürken devamlı parkın önünden geçen 79 yaşındaki Fatma Güneş, “Parka hem torunumu hem de köpeğimizi gezdirmek için sık sık geliyoruz. Büstlerde biri Atatürk’e ait. Yanındaki de İsmet İnönü’ye benziyor yavrum. Jose Marti kim bilmiyorum hiç duymadım” diye konuşuyor. Çevrede yaşayanlar büstte bir bilgilendirme metni olmadığı için Jose Marti’yi İsmet İnönü olarak bağırlarına basmış durumda. Tek tük hatırlayanlar ise 3-4 yıl öncesine kadar ünlü şairin doğum günlerinde program düzenlendiğini yerel yetkililer ile Kübalı temsilcilerin törenlere katıldığını belirtiyor. Ancak bir süredir Esenkent’teki Havana Parkı ve Jose Marti büstünü ziyarete gelen olmadığını anlatıyorlar.

1995’te açıldı
Esenyurt’taki Havana Parkı eski belediye başkanı Gürbüz Çapan’ın 1993’teki Küba ziyaretinin ardından açıldı. Çapan’ın yaptırdığı Atatürk büstü Havana’ya gönderilirken, Küba’dan gelen Jose Marti büstü 19 Mayıs 1995’te sergilenmeye başlandı. Havana’da yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Puerta Caddesi’ndeki Atatürk büstü eskiyince 2008’de heykeltraş Metin Yurdanur’un yaptığı yenisiyle değiştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün ziyaret ederek çiçek bıraktığı Atatürk büstünde Türkçe ve İspanyolca ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ yazıyor.

Ankara’daki büst saldırıya uğramıştı
Jose Marti aslında Türkiye’de sevilen bir kahraman. Ankara’da Çankaya Belediyesi 2006’da içinde Marti’nin büstünün de bulunduğu Jose Marti Parkı’nı açmıştı. Parkın içindeki büst, Kasım 2013’te bazı kişilerce tahrip edilmiş ancak büstü yapan heykeltıraş Metin Yurdanur yenisi yapmıştı.

Guantanamera şarkısını yazdı
Kübalı şair, yazar Jose Marti (1853-1895) 1869’da özgürlük düşünceleri yüzünden hapsedilerek İspanya’ya sürüldü. Bir süre New York’ta gazetecilik yapan Marti, Küba Devrimci Partisi’ni kurarak Venezuela’ya geçti. Küba’nın İspanyollara karşı verdiği özgürlük savaşını başlatan Marti, 42 yaşında Dos Rios savaşında öldürüldü. Ünlü Guantanamera şarkısının sözlerini yazan Marti, Güney Amerika’nın en çok saygı duyulan özgürlük kahramanlarından biri olarak anılıyor.

NOT: Haberin 13 Şubat 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/jose-marti-ye-kalas-destegi–739542-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.