Jet hızıyla tüyüyor!

Jet Fadıl’ın son hamlesi:
Caprice Termal devredildi!

Jetpa ve Fadıl Akgündüz mağdurlarının iflas halinde alacaklarını tahsil edebilmek için gidecekleri ve Didim’deki Caprice Termal Oteli’nde ortağı olan şirket kamuoyunda tanınmayan yeğene devredildi. Akgündüz’ün kardeşi Avniye Obut ile yeğeni Mehmet Fatih Obut, Caprice Termal’deki tüm hisselerini ailenin diğer üyesi Nurdan Atağan’a devretti.

6 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 7. sayfa
6 Aralık 2014 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

 

Jetpa mağdurlarının Jetpa Holding A.Ş. ve Fadıl Akgündüz aleyhine başlattığı icra takibinden iflas ilanı çıkmasıyla birlikte Akgündüz’le bağı olduğu iddia edilen şirketlerde değişim başladı. Mağdurlar, Akgündüz’ün kardeşi ve yeğenlerine devrettiği şirketlerle organik bağ içinde olduğunu ispat etmiş, Yargıtay da bunu onaylamıştı. Jetpa’nın iflas kararıyla mağdurlar alacaklarını Didim’deki Caprice Termal Otel ve Bayrampaşa’da inşaat halindeki Caprice Gold Oteli’nden tahsil etmeye çalışacaklar.

 

İsim değiştirdi
Ancak bu şirketler arasında işleyen ve para getiren en önemli yapı olan Didim’deki Caprice Termal Otel’in ortağı olan şirket Akgündüz’ün ev hanımı olarak bililen ablası Avniye Obut’un kızı Nurdan Atağan’a devredildi. Jetpa mağdurlarında mal kaçırılıyor endişesi doğuran devir süreci şöyle gerçekleşti. Akgündüz’ün evhanımı ablası Avniye Obut ve memur emeklisi eniştesi İbrahim Obut’un sahibi olduğu Mai Turizm, Didim’de bulunan Caprice Termal Oteli işleten Aytepe Turizm’den düşük bedelle satın aldı. Bu devir mağdurlar tarafından Jetpa Holding A.Ş.’den mal kaçırma olarak algılandı. Bu devre ilişkin Didim’de bir iptal davası açıldı. Dava şu anda Yargıtay’da. Daha sonra Mai Turizm adını değiştirerek Capricegold Gayrimenkul Yatırım Turizm ve İnşaat Tic. Ltd. Şti oldu. Şirket 5 yıldır tamamlanamayan Bayrampaşa’daki Caprice Gold Oteli’de inşaatını yapıyor.

 

Tüm hisseler diğer yeğene
Yüzde 99’u Capricegold Yatırım, yüzde 1’i Akgündüz’ün yeğeni Mehmet Fatih Obut’a ait ABM Bilgi İşlem ve Bilgisayar Teknolojileri Ltd. Şti.’i 26 Eylül 2014’te yapılan genel kurul toplantısında adını Caprice Termal Turizm Ticaret Ltd. Şti. olarak değiştirdi. Caprice Termal Oteli’ni işleten Akgündüz’ün kardeşi Avniye Obut ve eniştesi İbrahim Obut’a ait Capricegold Yatırım şirketinin yüzde 99, Akgündüz’ün yeğeni Mehmet Fatih Obut’un da yüzde 1 ortağı olduğu 100 bin TL sermayeli ‘Caprice Termal Turizm Ticaret Ltd. Şti.’nin tüm hisseleri aynı toplantıda ailenin diğer üyesi Nurdan Atağan’a devredildi. İsim değiştiren şirketin faaliyet alanı da turizm ve otel işletmeciliği yapabilecek şekilde değiştirildi.

 

“Mal kaçırdığından şüpheleniyoruz”
Jetpa mağdurlarının avukatı Dr. Acun Papakçı VATAN‘a şöyle konuştu: “Fadıl Akgündüz’ün mal kaçırdığından şüpheleniyoruz. Capricegold yatırımcılarının alacaklarını tahsil edilmesinde en önemli sorun içi boşaltılmış bir şirketten tahsilat yapılması olacak. Bugün Jetpa yatırımcıları davalarını kazanmakta, ancak milyonlarca Euro alacaklarını tahsil etmek istediklerinde içi boşaltılmış bir şirketle karşı karşıya kalmaktadır. Aynı sorunun yaşanmaması için Capricegold Yatırım şirketinin malvarlıkları devirlerinin sıkı bir şekilde takip edilmesi ve mal kaçırma amaçlı olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Capricegold yatırımcılarının örgütlenmeye başladıkları zamana denk gelen Caprice Termal şirketinin devri bu anlamda çok önemli.”

 
4 yıldır bitirilemedi
2010 yılında başlanılan Bayrampaşa’daki Caprice Gold Otel’in inşaatı 4 yıldır tamamlanamadı. Kanunların öngördüğü inşaat tamamlama süresini 2 yıl geçen Caprice Gold Oteli’nde 12 bin kişiye maketten devremülk satıldı. Bu satışlardan Akgündüz’ün kızkardeşi, eniştesi ve yeğenlerine ait olan şirket 1 milyar lira satış geliri elde etti. Otel inşaatına 200 milyon lira masraf yaptığı belirtilen şirkete, reklam, kira ve şirket harcamaları dışında yaklaşık 500 milyon lira para kaldığı iddia ediliyor. Caprice Gold’tan devremülk alan yatırımcılar yaklaşık 8 aydır kira ödemesi alamadıklarını belirtirken bir grup yatırımcı ise tapularının verillmediğinden şikayet eden mağdurlar dernek kurdu.

 

NOT: Haberin 6 Aralık 2014 tarihli Vatan Gazetesi’nde buradan (http://www.gazetevatan.com/jet-hiziyla-tuyuyor-703972-gundem/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.