Jandarma da SİHA’landı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet’in ardından Jandarma da yerli silahlı İHA sahibi oldu. İkisi silahlandırılan 6 adet milli İHA Bayraktar TB-2, Elazığ’da jandarma birliklerine teslim edildi.

6 Mart 2017 Vatan Gazetesi 10. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli İHA Bayraktar TB-2’nin başarısı üzerine güvenlik güçlerindeki sayısı arttırılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) ardından Jandarma Genel Komutanlığı da Silahlı İHA (SİHA) sahibi oldu. İkisi silahlandırılan toplam 6 adet İHA ile 3 adet yer istasyonu, Elazığ’da jandarma birliklerine teslim edildi.

Jandarmada bir ilk
Daha önce Bayraktar mini İHA ve daha ufak drone’lar kullanan Jandarma ilk kez bu ölçekte hava aracı sahibi oldu. Jandarma silahlı ve silahsız İHA’ları düzenlediği mülki, adli ve askeri görevlerde operasyonel olarak kullanacak. İHA’ların kaçakçılıkla mücadeleden asayiş operasyonlarına kadar geniş bir alanda kullanılması hedefleniyor.

24 yerli İHA
Jandarmaya teslim edilen 6 adet İHA ile birlikte güvenlik güçlerindeki yerli İHA sayısı 24’e ulaştı. Bayraktar TB-2’lerin 12’si KKK, 6’sı ise EGM tarafından kullanılıyor. Eylül 2015’den itibaren aktif bir şekilde operasyonel olarak uçmaya başlayan Bayraktar TB-2, sınır içi ve sınır dışında toplamda 13 bin saat uçuşu geride bıraktı.

Pilotların eğitimi tamam
Öte yandan Jandarma da Bayraktar TB-2 kullanımında görevlendirilecek personelin eğitimi de uçakların tesliminden önce başladı. Geçtiğimiz Ekim’den beri devam eden eğitim çalışmalarına milli İHA’yı geliştiren Baykar’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da katıldı. Jandarma bünyesindeki İHA’ları uçuracak operatör pilotların eğitimi geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Haberleşme menzili yükseldi
Ayrıca yapılan çalışmalarla Bayraktar TB-2’nin yaklaşık 200 km olan haberleşme menzili de arttırıldı. Çeşitli noktalara konuşlandırılan yer veri terminalleri ve dikilen haberleşme antenleri sayesinde Bayraktar TB-2’nin haberleşme menzili 600-700 km’ye kadar ulaştı.

NOT: Haberin 6 Mart 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/jandarma-da-siha-landi-1045176-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.