“İzler PKK’yı gösteriyor”

Güvenlik uzmanları Vezneciler saldırısını yapan örgütün PKK ya da yine şehir eylemleriyle gündeme gelen PKK’ya bağlı TAK olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.

Veznecilerde park halindeki bomba yüklü araç Çevik Kuvvet servisi geçerken teröristlerce uzaktan kumandayla patlatıldı
Vezneciler’de park halindeki bomba yüklü araç Çevik Kuvvet servisi geçerken teröristlerce uzaktan kumandayla patlatıldı

İLKER AKGÜNGÖR

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, “Bombanın aracın çok yanında patlamış olması lazım. Eylemin yapıldığı yer DHKP/C’nin de çok eylem yaptığı bir yer. PKK ve sol örgütlerin birleştiğini biliyoruz. İki örgütün PKK ve DHKP/C) birleşik bir eylemi çıkabilir. IŞİD de çıkabilir. PKK toplumsal tepkiyi önemsemiyor ve nerede saldırdığı fark etmiyor. PKK uluslararası meşruiyeti de halk desteğini de önemsemiyor. Örgüt başka bir güç bulmuş durumda” dedi.

“İki sembolü hedef aldı”
Emekli Özel Kuvvetler subayı Abdullah Ağar ise “Bu saldırının iki sembolü var. İlki Tarihi Yarımada’da gerçekleşmesi, diğeri yine güvenlik güçlerinin hedef alınmasıdır. PKK’ya baktığımız zaman Osmanlı sembolüne karşı olduğunu biliyoruz. Bu saldırıda hem bunun amaçlandığı hem de turizmin hedef alındığını çok açık. Turizmin bir şekilde hırpalanması Türkiye’nin dengesini bozacak bir durum. Bu açıdan baktığımız zaman eylemi PKK’nın yaptığını söyleyebiliriz. Diğer PKK eylemleriyle benzer bir saldırı” diye konuştu.

“TAK kokuyor”
Güvenlik analisti Metin Gürcan saldırıyı twitter hesabından, “Vezneciler saldırısı TAK kokuyor” diyerek değerlendirdi. Gürcan, TAK’ı şöyle tanımlıyor: “Kandil TAK’a ‘saldır’ mesajını veriyor ve nerede ne olduğunu öğrenmek için haber kanallarından birini açarak izlemeye başlıyor. Şiddet tekelinin TAK gibi yerel ‘bayilere devri’ istihbarat ve güvenlik güçleri açısından can sıkıcı bir durum. TAK şehirli bir gölge, hedef seçiminde pek de askeri veya sivil hedef ayrımı yapmıyor.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.