İstanbul metrosu rekora koşuyor

2000’de sadece 8.5 km metrosu olan İstanbul, şu anda 150 km’lik raylı ulaşım hattına sahip. 156 km’lik metro inşaatı ise devam ediyor. Devam eden projelerle birlikte 2019 sonunda İstanbul, 489 km’lik raylı sistem ağıyla örülecek. İBB’nin 2023 hedefi olan 1000 km’lik raylı sistem hattı tamamlandığında İstanbul, New York’un ardından dünyanın en uzun metro ağına sahip ikinci kenti olacak.

6 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Çok değil bundan 17 yıl önce 8,5 km’lik haritada adeta bir solucanı andıran Taksim-Levent metrosu açıldığında İstanbul metrosu, New York, Paris, Moskova gibi metropollerin örümcek ağına benzeyen metro haritalarıyla kıyaslanırdı. İBB’nin ilk etapta hayata geçen projeleriyle İstanbul 2004 sonuna kadar raylı ulaşım ağını 45 km’ye çıkardı. 2004-2016 arasında inşaatı tamamlanan 100 km’lik metro hattının hizmete girmesiyle toplam raylı sistem ağı 150 km’ye ulaştı.

156 km’nin inşası sürüyor
Her geçen gün büyüyen ve göç alan İstanbul’un en büyük sorunu olarak trafik yoğunluğu ilk sırada geliyor. Toplu taşımayı geliştirmek için bir çok projeye imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hali hazırda 156 km’lik metro hattının inşaatına devam ediyor. Metrodan havaraya kadar yapılacak projelerle metrobüsteki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

Hedef 1000 km’lik metro
İlerleyen inşaat teknolojisi sayesinde tamamen yer altında yapılacak metro güzergahlarının inşaatı eskiye göre daha hızlı ilerliyor. Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin inşasında kullanılan büyük tünel açıcı TBM’ler sayesinde metro inşaatları da hızlandı. İBB’nin 2019 sonrasında İstanbul’u 1000.15 km’lik bir raylı sistem ağına sahip bir kent haline getirmeyi hedefliyor. Ulaşımdaki bu görkemli projelerin Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te tamamlanması bekleniyor.

Dünya ikincisi
İstanbul 2023’te 1000 km’lik metro ve tramvay hattı tamamlandığında New York’tan sonra dünyanın en metro ağına sahip ikinci kenti olacak. Bu projeler tamamlandığında İstanbullu vatandaşlar, Tuzla’dan Silivri’ye, Bakırköy’den Sarıyer’e, Küçükçekmece’den Çekmeköy’e, Başakşehir’den Üsküdar’a kadar İstanbul’da dakikalarla ölçülecek sürelerde yolculuk yapacak.

Halkalı-Gebze hattı bekleniyor
Şehrin ulaşımına hayat verecek ve ana arterlerdeki yolcu yoğunluğunu alacak metro hatlarının inşaatı devam ediyor. Yaklaşık 25 km’lik Kabataş-Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey metro hattının 2018’de hizmete açılacak. Dört gözle beklenen bir diğer hat ise İstanbulluların yıllardır beklediği banliyö trenlerenin yerine inşa edilecek olan Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel metro hattı. Marmaray’ı kullanacak olan 63.5 km’lik yüzeysel metro hattı sayesinde Halkalı-Gebze arası yolculuk 115 dakikada yapılabilecek.

3. Havalimanı’na 32 dakikada gidilecek
Öte yandan 2018 içinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na da metroyla ulaşmak mümkün olacak. 2019’da ise 15 km’lik Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı hizmete girecek. Bu hat sayesinde Sefaköy’deki yoğun trafikten etkilenmeden seyahat etmek mümkün olacak. 2019’da Anadolu Yakası’nda bitecek bir çok projeyle birlikte şehrin en uç noktalarından Tuzla’ya metroyla gidilebilecek. Diğer yönde ise Gayrettepe-Kemerburgaz-3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı ile dünyanın yeni transit uçuş merkezi olması beklenen 3. Havalimanı’da şehrin göbeğinden 32 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilecek.

Çatalca’ya kadar ulaşacak
İstanbul’un 2019-2023 arasında beklediği önemli projeler arasında ise mevcut Atatürk Havalimanı’na kadar uzanan metroya entegre olacak Sefaköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Büyükçekmece TÜYAP Metro Hattı bulunuyor. 18 km’lik bu proje şehrin yeni cazibe merkezi Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesine ulaşımı rahatlatacak. Santral İstanbul’la Göktürk arasındaki 55 km’lik Dekovil hattı, Anadolu yakasında 23 km’lik Kadıköy-Sultanbeyli, Avrupa Yakası’nda 33 km’lik alkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı metrosu ile raylı ulaşımı Çatalca’ya kadar götürecek olan 33 km’lik Halkalı-Bahçeşehir-Çatalca Raylı Sistem Hattı ise hizmete açılması beklenen güzergahlar olacak.

6 Şubat 2017 Vatan Gazetesi 3. sayfa

NOT: Haberin 6 Şubat 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-da-metro-bir-zamanlar-solucandi-1035818-yasam/) okunabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.