İstanbul İlahiyat’ta Ateizm Konferansı’nı ayakta izlediler!

Ateizm Derneği üyeleri İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde konferans verdi. İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Tekin’in moderatörlüğündeki konferansta Ateizm Derneği Başkanı Zehra Pala ve yardımcısı Süleyman Karan ‘Ateizm düşüncesi’ni anlattı. Tıklım tıklım dolan salonda bir çok öğrenci konferansı ayakta dinledi.

26 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
26 Kasım 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dün ilginç bir konferansa ev sahipliği yaptı. Din Sosyolojisi Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Ateizm düşüncesi’ başlıklı konferansta Ateizm Derneği Başkanı Zehra Pala ve yardımcısı Süleyman Karan, öğrencilere ateizmi ve derneğin Türkiye’deki kuruluşunu anlattı.

“Hassas ve gerilimden uzak”
İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tekin’in moderatörlüğünde düzenlenen konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Tamamen dolan salona sığamayan çok sayıda öğrenci girişi ve koridorları doldurdu, konferansı ayakta izledi. Prof. Dr. Mustafa Tekin, konferansın amacının ‘bir meseleyi birinci elden değerlendirmek’ olduğunu söylerken, soru cevap kısmının başlangıcında öğrencilerden sorularını sorarken hassas ve gerilimden uzak olmalarını istedi. Konferans ‘Periscope’ yayınıyla da bir çok kişi tarafından takip edildi.

“Ölünce gübre olayım yeter”
Bir saatten fazla bir süre devam eden konferansta ilahiyat öğrencileri en çok zorunlu din derslerinin kaldırılması konusunda ve ateistlerin çocuklarını hangi ahlaka göre yetiştireceği konularında sorular sordu. Konferansta ateistlere sorulan gündelik hayatta ‘inşallah’, ‘Allah razı’ olsun gibi dini kavramların kendilerine ne ifade ettiği sorusuna Zehra Pala, “Bana göre inşallahın karşılığı umarım demektir” dedi. Öğrencilerin ‘nereden geldik, nereye gideceğiz’ sorusuna ise Süleyman Karan, “Akıllı bir tasarımdan gelmediğimize, rastlantı eseri var olduğumuza inanıyorum. Ölümden sonra toprak olacağıma inanıyorum. Gübre olayım yeter bana” diye cevap verdi.

NOT: Haberin 26 Kasım 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/istanbul-ilahiyat-ta-ateizm-konferansi-ni-ayakta-izlediler-888299-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.