IŞİD petrolü ‘mat’ etti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD Petrolünü satmakla suçladığı Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan İlyumzhinov, Atina’da yapılan olağanüstü toplantıda Türkiye’nin baskısı ve hakkındaki iddialar üzerine görevden çekilerek yetkilerini devretti.

8 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
8 Aralık 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Rusya ile yaşanan krizin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta, “Bir de Rusların meşhur satranç ustası var. O da bu yarışın içinde, o da petrol tüccarlığı yapıyor” diyerek şuçladığı Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanı Kirsan Ilyumzhinov’un iddialar üzerine görevinden çekildi. Atina’da yapılan olağanüstü toplantıda yetkilerini Yunanistan Satranç Federasyonu Başkanı Georgios Makropoulos’a devretti. Ilyumzhinov geçtiğimiz ay aynı nedenle ABD Hazine Bakanlığı tarafından da kara listeye alınmıştı.

İddiaları reddetti
Atina’da yapılan toplantıya FIDE Asbaşkanı olan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da katıldı. Toplantıda 1995’ten beri 20 yıldır kesintisiz FIDE başkanlığı yapan Ilyumzhinov’a ABD Hazine Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın suçlamaları soruldu. Ilyumzhinov tüm iddiaları reddettiğini söyledi ancak FIDE Yönetim Kurulu yapılan açıklamalardan tatmin olmadı. Bunun üzerine Ilyumzhinov yetkilerini devretmek istediğini söyledi. FIDE Yönetim Kurulu ABD yaptırımları kaldırıncaya kadar Ilyumzhinov’un görevden çekildiğini ve ilk toplantıda gelişmelerin tekrar değerlendirileceğini açıkladı. hakkında yönetim kuruluna bilgi vereceği ifade edildi.

“Erdoğan’ın açıklamasına şaşırdım”
VATAN’a konuşan FIDE Asbaşkanı Gülkız Tulay yaşananları şöyle anlattı: “Bizim tavrımız ve görüşümüz devletimizin yanındaydı. Ilyumzhinov tüm suçlamaları reddetti. ABD’de kara listesiye girmesiyle ilgili Rusya’nın işlemlere başlayacağını açıkladı. Türkiye’nin iddialarına karşı çok ön planda olacak bir açıklama yapmadı. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına karşı, ‘şaşırdım böyle bir açıklamaya’ dedi. Bize karşı bir açıklaması olsa tavrımız farklı olurdu.”

“Bizim tavrımız bıraktırdı”
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Biz toplantıdan önceki akşam yapılan görüşmeler ve kulislerde bu konudaki tavrımızın net olduğunu, devletimizin yanında durduğumuzu tüm üyelere ifade ettik. Türkiye dünya satrancı için önemli bir ülke. Gençler ve 18 yaş altında önemli başarılar elde ediyoruz. Görüşlerimiz yönetim kurulu ve üye ülkeler tarafından önemsendiğini gördük. Rusya Federasyonu ve Ermenistan Ilyumzhinov’un devam etmesini istedi. Ancak bizim net tavrımız Ilyumzhinov’un yetkilerini devretmesinde etkili oldu. Hem krize neden olmayacak şekilde hem de devletimizin görüşü doğrultusunda ağırlığımızı koyduk” dedi.

NOT: Haberin 8 Aralık 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/isid-petrolu-mat-etti–892234-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.