“İnsansız jet için çalışmalara başlıyoruz”

Bayraktar TB2 SİHA’ları geliştiren Baykar Makina’nın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, faydalı yük taşıma kapasitesi 1.5 ton olan yeni bir İHA üzerinde çalıştıklarını ve yakın zamanda insansız jet çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Tübitak, Aselsan, Roketsan, TAİ, Havelsan, THY gibi dev kurumlar ile üniversiteler, T3 Vakfı’nın öncülüğünde Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivalini düzenliyor. 20-23 Eylül’de yapılacak ‘Teknofest İstanbul’da insansız su altı sistemlerinden robotaksiye, roketlerden savaşan İHA’lara kadar bir çok proje görücüye çıkacak.

8 Mart 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin tanıtım toplantısına katılan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Bayraktar TB2 SİHA’ları geliştiren Baykar Makina’nın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, faydalı yük taşıma kapasitesi 1.5 ton olan yeni bir İHA üzerinde çalıştıklarını ve yakın zamanda insansız jet çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı: “Şu anda kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz taktik insansız hava araçlarını yaptık. Bundan sonra da inşallah dünyada kendi sınıfının en moderni diyebileceğimiz 4.5 ton ağırlığında, 1.5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip bir insansız hava aracını geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir süre sonra da insansız jet çalışmalarına başlamayı düşünüyoruz.”

Türkiye’yi uçuracaklar!
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde ilk kez düzenlenecek ‘Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’, İstanbul Yeni Havalimanı’nda 20-23 Eylül’de gerçekleşecek festivalde, Paraşüt, Solo Türk, Türk Yıldızları ve uluslararası profesyonel havacılık ekiplerinin gösterileri, seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları ve Uluslararası Girişim Zirvesi düzenlenecek.

Savaşan İHA, yapay zeka…
Festivalin en önemli bölümünü teknik malzeme ve ekipman desteği verilen 12 farklı kategorideki teknoloji yarışmaları oluşturuyor. Yarışmalara ortaokul öğrencilerinden yüksek lisans mezunlarına uzanan geniş bir yaş grubu katılabiliyor. Başvuruları 1 Nisan 2018’de sona erecek olan organizasyonda; havalimanı sistemleri, nesnelerin interneti uygulamaları, İHA destekli İnsansız Kara Aracı, insanlık yararına teknoloji, insansız su altı sistemleri, robotaksi, Robotik Fetih 1453, roket, savaşan İHA, sürü İHA ve yapay zeka yarışmaları yapılacak. TÜBİTAK Uluslararası İHA ve TÜRKSAT Model Uydu yarışması da festivalde gerçekleşecek. Yarışmaları kazanan takımlara 30 ile 250 bin lira arasında değişen ödüller verilecek.

Türkiye’nin devleri bir arada
T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Teknofest İstanbul’la çocuklar ve gençleri havacılığa yöneltmek istediklerini belirtti. Bayraktar, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji alanlarında geleceğin trendlerinin yakalanmasını amaçladıklarını söyledi. Teknofest İstanbul’un teknoloji yarışmaları Aselsan, Baykar, İGA, İsbak, Roketsan, TAI, THY, TÜBİTAK ve TÜRKSAT’ın destekleriyle düzenlenecek. Festivalin diğer paydaşları arasında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Boğaziçi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, HAVELSAN, İBB, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İTÜ, Milli Savunma Üniversitesi, SSM, TRT ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor.

NOT: Haberin 7 Mart 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan () okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.