İmamlar teröre karşı uyarı nöbeti için hazırlanıyor

16 Ocak’taki Cuma namazının ardından Almanya’daki yayın kuruluşlarında teröre karşı sembolik uyarı nöbeti tutacak imamlar için randevular alınıyor. İmamlar yayın kuruluşlarına bir buket çiçekle giderek basına yönelik terör saldırısını Müslümanların kabul etmediğini belirtecek.

14 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa
14 Ocak 2015 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Paris’te hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan silahlı saldırı sonrası Almanya’da bulunan 3 bin camiden yaklaşık 900’ünün bağlı bulunduğu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) terör saldırısını güçlü bir biçimde kınamıştı. DİTİB’ten yapılan açıklamada 16 Ocak’taki Cuma namazının ardından DİTİB Eyalet Cemaat Birlikleri’nin temsilcileri ve imamlarının Almanya çapında yayınevleri, redaksiyon binaları ve televizyon stüdyoları önlerinde uyarı nöbeti tutacaklarını açıklamıştı.

“Bir buket çiçekle gidilecek”
DİTİB, Almanya’daki tüm Müslümanlar, dini temsilciler, siyasiler, gazeteciler ve vatandaşları kendi temsilcileri ve imamlarla birlikte omuz omuza medya kurumlarının önünde basın ve fikir özgürlüğüne siper olmaya davet etti. DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa, VATAN’a yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “DİTİB olarak Cuma namazının ardından randevulu bir şekilde büyük televizyonlar, radyo kanalları ve yayınevlerine gideceğiz. Onlara bir buket çiçek götürerek basına yapılan bu saldırıyı Müslümanlar olarak kabul etmediğimizi ifade edeceğiz. Terörü tasvip etmediğimizi bu şekilde dile getirmiş olacağız. Şu anda randevu taleplerimize yanıtlar geliyor. ZDF’ten de sözlü bir davet aldık.”

PEGIDA karşıtı miting
Göçmen ve İslam karşıtı ırkçı örgüt PEGIDA’nın eylemlerine karşı bugün 18.00’da dini cemaatler ve STK’lar Köln Katedrali önündeki Dom Meydanı’nda bir miting gerçekleştirecek. Mitinge Alman vatandaşlarının da destek vermesiyle yüksek bir katılım hedefleniyor. Mitinge Köln’ün içinde bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ve şehrin yöneticilerinin de katılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.