İlk yerli fırkateynin inşası başlıyor

MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek ilk Türk fırkateyni olan TCG İstanbul’un kaynak töreni bugün yapılacak. TCG İstanbul korvetlerden farklı olarak hava savunma amaçlı dik füze fırlatma sistemine de sahip olacak.

19 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 16. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

MİLGEM projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için üretilecek ilk Türk fırkateyni olan TCG İstanbul’un kaynak töreni bugün Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda yapılacak. Törene Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu katılacak. İnşası 4 yıl sürecek olan TCG İstanbul (F-515) 2021’de TSK’nın envanterine girecek.

3 bin ton, 113 metre
‘İ’ sınıfı fırkateynlerin ilki olacak F-515 borda numaralı TCG İstanbul, 3 bin ton ağırlığında ve 113 metre uzunluğunda olacak. Fırkateyn projesi DKK’nın istekleri doğrultusunda geçtiğimiz yıl içinde revize edildi. Gemilerin seyir menzillerinin artırılması ve satıhtan havaya güdümlü mermi entegrasyonunu içeren dizayn değişiklik çalışmaları İstanbul Tersanesi bünyesinde yer alan Dizayn Proje Ofisi’nde yapıldı.

Dikey lançer
Ada sınıfı Korvetler’den farklı olarak hava savunma için dikey füze fırlatma lançeri de olacak gemide 125 personel bulunacak. Hava savunma için bulunan dikey lançerde toplamda 64’e kadar RIM-162 ESSM (Geliştirilmiş Deniz Zıpkını Füzesi) Füzesi taşınabilecek. Satıhtan satıha güdümlü füze olarak şimdilik Harpoon belirlendi. Testlerden başarıyla geçmesinin ardından milli güdümlü füze sistemi Atmaca, ‘İ’ sınıfı gemilerde kullanılacak. Seyir hızı 29 knot olacak TCG İstanbul’un seyir menzili 6 bin deniz mili yani yaklaşık 11 bin km olarak planlandı. Gemide 1 adet Sikorsky S-70B Seahawk helikopter için pist ve hangar da bulunacak.

Her yıl bir gemi
İlki İstanbul Tersane Komutanlığı’nda üretilecek İ sınıfı TCG İstanbul’u sırasıyla TCG İzmir (F-516), TCG İzmit (F-517), TCG İçel (F-518) fırkateynleri takip edecek. İhale süreci başlayan bu fırkateynler özel tersanelerde yapılacak. MİLGEM kapsamında şimdiye kadar 2011’de TCG Heybeliada ile 2013’te TCG Büyükada korvetleri TSK’ya teslim edildi. TCG Burgazada’nın 2019, TCG Kınalıada ise 2020’de envantere girecek. Bu teslimleri İ sınıfı fırkateynler takip edecek. Mevcut korvet, fırkateyn, muhrip ve destek gemisi projeleri incelendiğinde her yıl DKK’ya en az 1 adet gemi teslim edilecek.

NOT: Haberin 19 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilk-yerli-firkateynin-insasina-baslaniyor-1029897-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.