İlk F-35B saldırısı Taliban’a yapıldı

ABD, F-35B ile ilk hava saldırısını Afganistan’da Taliban hedeflerine düzenledi. ABD Merkezi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, USS Essex uçak gemisinden havalanan F-35B’nin saldırıda başarılı olduğunu açıkladı.

1 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 8. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

ABD Deniz Piyade Kolordusu’na bağlı F-35B savaş uçağının ilk kez hava saldırısında kullanıldı. Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz Perşembe günü Ortadoğu’ya gönderilen USS Essex uçak gemisinde konuşlu bulunan F-35B, Afganistan’da Taliban’a ait hedefleri vurdu. Bu saldırıyla kısa kalkış ve dikey iniş özelliğine sahip F-35B ilk kez savaşa katılmış oldu. ABD Merkezi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görev çerçevesinde F-35B, alan temizleme operasyonlarına destek amacıyla bir hava saldırısı gerçekleştirmiş olup, saldırı sahadaki komutan tarafından başarılı olarak teyit edilmiştir” denildi.

Kim Jong-Un’u bekliyor
2018’in başında ABD Deniz Piyade Kolordusu tarafından kullanılacak savaş uçağının, USS Essex ve USS Wasp uçak gemilerinde konuşlandırılacağı öğrenilmişti. USS Essex ile Ortadoğu’da gerçekleştirilen operasyonlara katılacak F-35B, USS Wasp ile Kuzey Kore sahiline yola çıkmıştı. Başta Amerika olmak üzere tüm dünyayı ‘nükleer bomba’ ile tehdit eden Kim Jong-un’a gözdağı vermek için havalanacağı açıklanmıştı.

Pasifik’teki tatbikata katıldı
USS Essex Hint Okyanusu’nda, USS Wasp ise Doğu Çin Denizi ile Japonya Denizi arasında devriye faaliyetinde bulunuyor. USS Wasp uçak gemisinde bulunan F35B’ler son olarak ABD’nin Pasifik Okyanusu’nda düzenlediği en büyük tatbikatlardan biri olan Exercise Valiant Shield 18’e katıldı. F-35B’nin savaş yeteneklerinin tatbikatta test edildiği ve sonuçlardan memnun kalındığı ifade ediliyor.

Helikopter gibi dik iniyor
Tek pilot ve tek motorlu, 5. nesil F-35 müşterek taarruz uçağı, hava-yer taarruz, keşif, taktik ve savunma gibi çok maksatlı görevleri düşük görünürlük özelliğiyle gerçekleştirebilen avcı savaş uçağı olarak dikkati çekiyor. Üç versiyon üretilen F-35’lerin A versiyonu geleneksel kalkış ve iniş yapan modeli olarak biliniyor. ABD Deniz Piyade Kolordusu’nda AV-8B Harrier model savaş uçaklarının yerini alacak süpersonik hıza sahip F-35B versiyonu özellikle uçak gemileri için geliştirildi. Çok kısa mesafede havalanabilen F-35B, ve helikopter gibi dikey iniş yapabiliyor. F-35C modeli ise uçak gemilerine inebilecek model olarak tasarlandı. Olduğu yerden kalkıp inebilen F-35C’lerin testleri devam ederken, B ve C versiyonları sadece uçak gemisine sahip olan ülkelere satılacak.

İsrail, Suriye ve Lübnan’da kullandı
Geleneksel versiyon olarak tanımlanan F-35A’yı savaşta kullanan ilk ülke İsrail olmuştu. Geçtiğimiz Mayıs ayında İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, aralarında ABD ve Türkiye’nin de bulunduğu dokuz ülke tarafından geliştirilen F-35 savaş uçaklarını muharebede kullanan ilk ülkenin kendileri olduğunu açıkladı. Norkin, İsrail’de buluşan 20 ülkenin hava kuvvetleri komutanlarına “F-35’leri Orta Doğu’nun her yerinde uçuruyoruz ve iki ayrı cephede şimdiden kullandık” diyerek Beyrut üzerinde uçan bir F-35 fotoğrafını paylaştı. F-35’lere ABD’nin ardından kavuşan ikinci ülke olan İsrail, Suriye’de İran kamplarına ve Lübnan’daki Hizbullah hedeflerine saldırı düzenlediğini açıkladı.

Türk pilotlar Arizona’da eğitiliyor
ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye teslimatı geciktirmeye yönelik adımlarına rağmen, ilk F-35’ler 21 Haziran’da teslim aldı. ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü’nde Türk pilotlar ve bakım ekibinin eğitimleri sürüyor. Dünyanın en pahalı askeri uçak projesi olan F-35’e Türkiye 2002’de ortak olarak dahil oldu. Ortak 9 ülkeden biri olan Türkiye F-35’in tasarım ve parça imalatında da yer alıyor. İlk resmi uçak siparişi ise 2012’de verildi. Türk Hava Kuvvetleri için 30’u kesinleşmiş planlı 100 F-35A siparişi verildi. Ayrıca 16 adet de opsiyonlu olmak üzere toplam 116 F-35A’nın alınmasının masada olduğu belirtiliyor. Proje kapsamında Türk savunma ve havacılık şirketlerinin tasarım ve imalattan aldığı pay 12 milyar dolara ulaşacak.

1 Ekim 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 1 Ekim 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/ilk-f-35b-saldirisi-taliban-a-yapildi-1205104-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.