İdlib’e 6’ncı gözlem noktası

Dün Hatay’dan sınırı geçerek İdlib’e giren TSK’ya ait konvoy gerginliği azaltma bölgesinde 6’ıncı gözlem noktasını oluşturmak için konuşlandı. TSK yeni gözlem noktasını rejim ile muhaliflerin arasındaki Maret El Numan ilçesinin batısında bulunan El Surman köyüne kuracak. Yeni gözlem noktası rejim güçlerine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor.

13 Şubat 2018 Vatan Gazetesi 10 ve 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Suriye’nin İdlib bölgesinde Astana mutabakatı kapsamında görev yapan ve ateşkesin etkinliğinin artırılması ile çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla bölgede olan TSK’ya ait konvoy, 6’ıncı gözlem noktasını oluşturmak için dün İdlib’in kuzeyinden Suriye’ye giriş yaptı.

Rejimle karşı karşıya
Edinilen bilgiye göre TSK yeni gözlem noktasını İdlib şehir merkezinin güneyinde, rejim ile muhaliflerin arasındaki kalan Maret El Numan ilçesi kırsalındaki El Surman köyüne kuracak. TSK konvoyunun konuşlandığı yeni gözlem noktası, rejim güçlerine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor.

70 km derinde
TSK konvoyu Türkiye’nin Yayladağı sınırından kuş uçuşu yaklaşık 70 kilometre derinlikte yer alan Maret El Numan’a, İdlib’in kuzeyindeki Reyhanlı’da bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden gitti. Karayoluyla yaklaşık 110 km kat eden konvoyda zırhlı personel taşıyıcıları (ZPT), mayına karşı korumalı zırhlı Kirpi araçlar, taktik tekerlekli zırhlı araç Kobra, dozer ve kepçe gibi iş makineleri, güç kaynakları, modüler yapı sistemleri ile askeri teçhizat taşıyan tır ve kamyonların olduğu çok sayıda araç görüldü.

Afrin çevrelendi
TSK yaklaşık 4 ay önce 12 Ekim 2017’de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başladı. Salwe Köyü, Samaan Kalesi ve Şeyh Akil Tepesi’ne oluşturulan ilk üç kontrol noktası İdlib’in kuzeyinde Afrin sınırına kuruldu. Böylelikle TSK unsurları muhalifler ile terör örgütü PKK/YPG arasına yerleşti.

Halep-Şam otoyolu TSK kontrolünde
Son üç güvenlik noktası ise Halep’in batısındaki El Eis Kasabası, Tal Tukan bölgesi ve El Surman köylerine konuşlandırıldı. Böylece rejim güçleri ve İran destekli gruplar ile muhaliflerin arasında güvenlik hattı oluşturuldu. TSK’nın kurduğu son 3 gözlem noktasının ortak özelliği, İdlib bölgesinde muhalefetin kontrolündeki bölgede kuzeyden güneye doğru inen Halep-Şam otoyolunun doğusunda yer alması oldu.

12 gözlem noktası
Astana mutabakatına göre TSK’nın kademeli olarak İdlib’in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor. TSK’ya ait bir askeri heyet önceki gün El Surman köyü yakınlarındaki Qhabah ve Cercenaz kasabası yakınlarında incelemelerde bulundu. TSK’nın bir sonraki gözlem noktasının daha da aşağıya inerek İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun kırsalı civarında kurması bekleniyor.

NOT: Haberin 16 Şubat 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/idlib-e-6-nci-gozlem-noktasi-1143656-gundem/) okunabilir

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.