Hırsızlıkta son nokta! Sera için 15 bin kişilik kaçak elektrik şebekesi kurdular

Diyarbakır Bismil’de kaçak elektrik kullanan bir seraya baskın yapan ekipler, 15 bin nüfuslu bir ilçeye yetecek güçte 3 adet kaçak elektrik trafosu buldu. Ayda 1 milyon liralık kaçak elektrik kullandığı anlaşılan sera sahibi hakkında suç duyurusu yapıldı.

19 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa
19 Şubat 2016 Vatan Gazetesi 7. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kaçak elektrik kullanımıyla sık sık gündeme gelen Güneydoğu Anadolu’da yetkilileri şaşırtan yeni bir olay yaşandı. Dicle EDAŞ ekipleri, Bismil’de 15 bin kişilik bir ilçeye yetecek güçte 3 adet trafo kuran ve ayda bir milyon lira tutarında kaçak elektrik kullanılarak ısıtılan bir serayı ortaya çıkardı.

Su parayla, elektrik bedava
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait yaklaşık 30 dönümlük seranın ısıtmasında kaçak elektrik kullanıldığı ihbarı değerlendiren Dicle EDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü ekipleri jandarmanın gerekli güvenlik önlemleri almasının ardından yapılan kontrolde seranın yanında çevresi duvarlarla örülü olan bir yere yüksek gerilim kabloları ile enerji iletiminin sağlandığı belirledi. Ana hattan gelen ve söz konusu yere kadar uzanan kabloları takip eden ekipler, burada her biri 1.600 kVA gücünde olan 2 trafo ile 630 kVA gücünde olan bir kaçak trafo tespit etti. Seranın ısıtmasında kullanılan kaçak trafoların toplam gücünün 3.830 kVA olduğu, bunun da 15 bin nüfusa sahip bir ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayabileceği bildirildi.

Kaçak elektrik için şebeke kurulmuş
Yapılan kontroller sonunda toplam gücü 3.750 kVA olan 3 adet kaçak trafo ile ancak ısıtılabilen seranın resmi kayıtlara göre göstermelik olarak sadece 100 kVA gücünde bir aboneliğinin olduğu belirlendi. 30 dönümlük seranın kaçak elektrik ile ısıtılabilmesi için yaklaşık 250 bin lira harcanarak elektrik şebekesi kurulduğu belirlendi. Kurulu gücü üzerinden yapılan hesaplama sonucunda, seranın gün boyu ısıtılabilmesi için ayda yaklaşık bir milyon liralık elektrik enerjisi harcandığı ve bu elektriğin tümünün kaçak yollarla tüketildiği tespit edildi. Bu hesaplamaya göre, kaçak elektrik ile ısıtılan bu serada sadece 3 aylık kış sezonunda 3 milyon liralık kaçak elektrik kullanıldığı ortaya çıktı.

Suç duyurusunda bulunuldu
Uzmanlar, bu büyüklükteki bir seranın gün boyu katı yakıt ile ısıtılabilmesi için asgari 600 bin lira ısıtma gideri olacağını, sera sahibinin de muhtemelen bu masraftan kaçmak için kaçak elektrik kullandığını belirtti. Dicle EDAŞ ekipleri sera sahibi F.Y. hakkında ‘kaçak elektrik kullanmaktan’ işlem yaptı. Şirket avukatları ise kaçak elektrik sağlayan 3 trafoya el konulması için Bismil Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

NOT: Haberin 19 Şubat 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hirsizlikta-son-nokta–916428-ekonomi/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.