HES’e iptal kararı Kamilet’i kurtardı!

Dünyada korunması gereken 100 bölgeden biri olan Kamilet Vadisi’nde yapılmak istenen Taşlıkaya HES Projesi imar planı, Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, Arhavi halkının tepkisine rağmen onaylanan imar ve uygulama planında kamu yararı olmadığına, hukuka ve mevzuata aykırı olduğuna karar verdi.

29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa
29 Nisan 2015 Vatan Gazetesi 3. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından şelaleleri, doğal yaşlı ağaçları, endemik bitkisi ve canlılarıyla dünyada korunması gereken 100 bölgeden biri ilan edilen Arhavi’deki Kamilet Vadisi’nde yapılmak istenen Eyner Enerji’ye ait Taşlıkaya HES Projesi imar planı, Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Artvin İl Genel Meclisi’nin 10 Ocak 2014’te onayladığı Nazım ve Uygulama İmar Planı’nı iptal eden Rize İdare Mahkemesi, Arhavi halkının tüm siyasi partilerle birlikte ‘Kamilet Vadisi’ne HES yapılmasına izin verilmeyeceği’ yönünde hazırladığı ortak deklarasyona rağmen verilen izni kamu yararına aykırı buldu.

Koordinatlar uyuşmuyor
Mahkeme, Artvin İl Genel Meclisi kararıyla onanan nazım ve uygulama imar planının; imar mevzuatına, şehircilik ve eşitlik ilkelerine, planlama tekniklerine ve hukuka aykırı olduğunu hükmetti. Bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora dayanarak verilen kararda belirtilen hukuksuz ve usulsüz işlemler şöyle sıralandı.
ÇED raporunda belirtilen koordinatlar ile İl Genel Meclisi tarafından onaylanan Nazım ve uygulama imar planı koordinatları aynı değil ve izin verilen alan dışında planlama yapıldı.
ÇED raporundaki proje koordinatları değiştirildi ancak imar planı revize edilmedi.
Farklı yerlerden yol yapılması planlandı.
ÇED raporundaki proje koordinatlarıyla Orman Bölge Müdürlüğü’nün (OBM) verdiği izin koordinatları dava konusu imar planıyla uyumlu değil.
OBM 6 metre yola izin verirken, imar planıyla 10 metre genişlikte bir yola izin verildi.
OBM tarafından verilen koordinatlara göre iletim tüneli ile santral çıkışı arasında 225 metrelik cebri boru öngörüldüğü halde, imar planında iletim tüneli güzergahının değişti ve cebri boru olmadan direk iletim tüneline bağlanıyor.
Santral alanı için getirilen plan kararı ile verilen koordinatlar uyuşmuyor.
ÇED raporunda belirtilen alan dışında plan kararları üretildi.

NOT: Haberin 29 Nisan 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hes-e-iptal-karari-kamilet-i-kurtardi–785173-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.