HDP’de ırkçılık kavgası

HDP’li eski milletvekili Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’i hedef alarak partinin yeni eş başkanının Türk değil Kürt olması gerektiğini söyledi. HDP ve BDP tepki gösterdi. Kaplan partiden istifa etti. HDP’li vekil Önder, “İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder. Hasip zihniyeti, ancak tükürülecek değersizliktedir” diye cevap verdi.

11 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11 Şubat’ta yapılacak 3. Olağan Büyük Kongresi öncesi başlayan ‘ırkçılık’ tartışması büyüyerek devam ediyor. Aday olmayacağını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile milletvekilliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın ardından parti yeni eş genel başkanlarını seçecek.

“Bir Türk göz dikmesin…”
Partinin eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan kurultay öncesinde Twitter’da yaptığı paylaşımlarla tepki çekti. Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’i hedef alan mesajında, “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek..!” dedi. Ardından bir takipçisinin “Sırrı (Süreyya Önder) abeden yanıt bekliyoruz alenen ırkçılık yapıldı…” mesajına ise, “Sırrı gitsin film çeksin” diye cevap verdi.

HDP ve DBP’den sert tepki
Kaplan’ın mesajlarına HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimi sert tepki gösterdi. HDP’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz” denildi. DBP’den yapılan açıklamada ise, “Bütün halkların partisi olup, halkların kendi emek, kimlik, inanç, renk ve tonlarıyla oluşturmuş oldukları bir Türkiye demokrasi zenginliğidir. Hasip Kaplan’ın açıklamalarını kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

HDP’li vekil sarhoş dedi
HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de sosyal medya hesabından Kaplan’a tepki gösterdi. Pir, “Sarhoşken söylenen her söz ayıkken mutlaka düşünülmüştür” dedi. Tepkilerin büyümesi üzerine Kaplan, yaptığı açıklamayla siyaseti bıraktığını ve partiden istifa ettiğini açıkladı: “HDP’de görevim yok, 2 dönem kuralına takıldım. HDP’nin bu kurala takılmayan ayrıcalıklı vekilleri var. Açıklamaya üzüldüm, ırkçılık mı? Disipline mi vereceksiniz? Gerek yok. Siyasetten de partiden de istifa ediyorum. Kürt ulusal kongresine bir Türk temsilci seçilirken yapmalıydım, bağışlayın.”

“Hasip zihniyeti tükürülecek değersizlikte”
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Hasip Kaplan’a yaptığı yazılı açıklamayla cevap verdi: “İlkel milliyetçilik yani ırkçılık hastalıklı bir duygudur. Bazen Hasip örneğinde görüldüğü gibi insanı insanlığından eder. (…) Rojava’da, Suruç’ta, Şengal’de, Ankara Garı’nda barış ve özgürlük uğruna gözünü kırpmadan hayatını veren Türkler dahil bütün dünya halklarının çocukları için Hasip zihniyeti, ancak tükürülecek değersizliktedir.”

“Bu soytarılık…”
Eş başkan seçerken Kürtlüğüne ya da Türklüğüne bakılmayacağını vurgulayan Önder, Kaplan’ı soytarılıkla suçladı: “Binlerce kamu çalışanı, Barış Akademisyenleri, öğrenciler, sanatçılar, basın emekçileri zor zamanlarda Kürt halkıyla omuz omuza durmanın bedelini aşından, işinden, canından, özgürlüğünden mahrum edilmekle öderken ve bir tekinden bile bir ‘ah!’ işitilmemişken bu soytarılık hangi mazeretle açıklanabilir? Kürtlükle ve Kürt halkını gözetmekle olabilir mi? Öyle olsaydı eğer, Cizre, Sur, Nusaybin yanıp kül olurken bir kez olsun ekmeğini yediği, suyunu içtiği, vekilliğini yaptığı bu yerlere gelip bir dayanışma göstermek gerekirdi. İktidara ve zalimlere karşı o günlerde gayet ‘tutumlu’ ve ‘sinik’ davranan birisi, sıra yoldaşlık yapanlara gelince böyle salyalar saçıyor. İbretliktir.”

11 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 8 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hdp-de-irkcilik-kavgasi-1133571-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.