Hayalet Ukrayna’da yakalandı!

Türkiye’de Çeçen komutan Ali Osaev’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanıp delil yetersizliğinden serbest kalan Zona (Hayalet) kod adlı Gürcü tetikçi Temur Makhauri, Ukrayna’da hırsızlık ve gasp çetesi kurup yönettiği için tutuklandı.

23 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye’de Çeçen komutan Ali Osaev’i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve geçtiğimiz Nisan’da delil yetersizliğinden serbest kalan Zona (Hayalet) kod adlı Gürcü tetikçi Temur Makhauri Ukrayna’da gözaltına alındı. Kiev polisinin yaptığı operasyonda bir arkadaşıyla birlikte yakalanan Makhauri mahkemeye çıkarılacak.

Glock’la yakalandı
Türkiye’de serbest kaldıktan sonra Ukrayna’ya geçen Zona kod adlı Temur Makhauri, Kiev polisinin önceki gün yaptığı operasyonla yakalandı. Zona ve arkadaşı, Ukrayna’da hırsızlık ve gasp çetesi kurmak ve yönetmek suçlamasıyla gözaltına alındı. Ukrayna polisinin düzenlediği operasyonda Kiev7in merkezindeki Baseina Caddesi’nde Gürcistan plakalı lüks bir cip içinde yakalanan Zona’nın üzerinde Glock ve Stechkin marka 2 silah ile aracın bagajındaki bir çantada çok sayıda mermi ele geçirildi.

Çeçen kamuflajı
Zona’nın aracını durduran Kiev polisine ‘Ukrayna’da Rus Ordusu’na karşı savaşan Çeçen Birliği’ isimli resmi olmayan bir kimlik kartı göstererek kurtulmaya çalıştığı öğrenildi. Zona’nın resmi olarak tanınmayan bu oluşum tarafından verilen kartta görevinin ‘sorgucu’ olduğu belirtildi. Ukrayna’nın doğusunun Rusya işgali altında olması nedeniyle halk ve devlet görevlilerinin Ruslara karşı savaşan Çeçenlere sempati beslediği biliniyor. Ancak ülkede illegal oluşumlara ve suça karışan bir çok kişinin bu sempatiyi suistimal ettikleri de belirtiliyor. Zona’nın da yaptığı yasa dışı işleri Çeçen ismini kullanarak kamufle etmeye çalıştığı öne sürüldü.

Kaçmak üzereydi
Türkiye’ye yerleşen Çeçen komutan Ali Osaev 2009’da Zeytinburnu’daki evinin susturucu takılmış tabancayla arkadan vurularak öldürüldü. Cinayete ait kamera görüntülerinde arkadan görünen tetikçinin Zona olduğu iddia edildi. Zona kod adlı Temur Makhauri 2014’te Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen operasyonla kaçmak üzereyken yakalandı.

Delil yetersizliğinden beraat
Türkiye’ye kısa bir süre içerisinde 65 defa, Ruslan Papaskiri, Temur Makhauri ve Ali Dubaev gibi çeşitli isimlere düzenlenmiş pasaportlarla giriş-çıkış yapan Zona’nın İstanbul’da Çeçenlerin önde gelen liderlerine yönelik suikastlar konusunda Rus Gizli Servisi (FSB) yetkilisi Bashir Kushtov ile yaptığı görüşmeler ve para alış-verişi teknik takip sonucu tespit edilmişti. Öldürülen Çeçen komutan Doku Umarov’un kardeşi Vaha Umarov tarafından duruşmada teşhis edilen Zona, iki yıllık yargılamanın ardından Nisan 2016’da delil yetersizliği nedeniyle beraat ederek Türkiye’den ayrıldı.

23 Ocak 2017 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 23 Ocak 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hayalet-yakalandi–1031080-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.