Hava savunmasına PARM desteği

TÜBİTAK/SAGE tarafından geliştirilen 35 mm parçacıklı mühimmat PARM, 1 Megajoule güçle atılabilirse yaklaşık 40 km’lik menziliyle ciddi bir hava savunma sistemine dönüşecek. Elektromanyetik toplarda kullanılması planlanan PARM’ın testleri devam ediyor.

2 Eylül 2017 Vatan Gazetesi 14. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

TÜBİTAK/SAGE tarafından geliştirilerek TSK envanterine giren 35 mm parçacıklı mühimmat PARM’ın görev tanımı genişletiliyor. Yapılan çalışmaya göre arzu edilen güçle fırlatılacak PARM Türkiye’ye yeni bir hava savunma sistemi kazandırabilir.

40 km. menzil
Savunma uzmanları PARM mühimmatının 1 Megajoule güç ile atılabilmesi durumunda 20 km irtifa ve yaklaşık 30-40 km menzile sahip bir yeni bir hava savunma sistemi elde edileceğini belirtiyor. Böylelikle parçacıklı mühimmat PARM sadece oerlikon toplarda değil elektromanyetik toplarda da kullanılabilecek. Uzmanlar testlerin olumlu sonuç vermesi halinde PARM mühimmatının Elektromanyetik toplarda hava savunma aracı olarak kullanılacağını söylüyor.

Hızlı ve küçük hedeflerde etkili
PARM son dönemde hızla artan seyir füzesi, havadan karaya füzeler, insansız hava araçları, vb. hava tehditlerine karşı namlulu silah sistemlerinin etkinlik düzeylerinin artırılması amacıyla yeni nesil ‘Programlanabilir Parçacıklı Mühimmat’ olarak tasarlandı. Hava tehditlerine karşı yüksek kinetik enerji ve içeri sızma yeteneğine sahip parçacıklardan oluşan bir bulut olarak dağılan PARM, klasik mühimmat tipleri ile etkinlik sağlanamayan birçok hava tehdidine karşı maliyet-etkin çözüm sağlıyor. 35 mm parçacıklı mühimmat özellikle havadaki hızlı ve küçük hedeflere karşı son derece etkili.

152 adet tungsten mermi
Oerlikon veya Korkut gibi namlulu hava savunma sistemlerinin namlu çıkış ağzında bulunan elektromanyetik namlu ucundan geçerken, parçalanacağı mesafenin programlandığı 35 mm’lik PARM, programlandığı mesafeye ulaştığında dairesel bir şekilde parçalanarak saçılıyor. Parçalanan mühimmatın içinde tungsten metalden yapılmış 152 adet mermi bulunuyor. Bu parçacıklar gerek kendi kinetik enerjisi, gerekse ateşlendiği hedefin hızıyla doğru orantılı olarak hedefine büyük hasar veriyor.

35 mm Parçacıklı Mühimmat
Kalibre                             35 mm
Çekirdek Ağırlığı            750 gr
Mermi Ağırlığı                1780 gr
Namlu Çıkış Hızı           1050 m/s
Maximum Menzil          11 km
Etkili Menzil                   6 km
Tungsten Mermi            152 adet

NOT: Haberin 2 Eylül 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/hava-savunmasina-parm-destegi-1098722-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.