“Harekat 4 aşamalı olacak”

Güvenlik analisti Metin Gürcan olası Afrin operasyonu için 4 aşamalı bir plan yapıldığını söyledi. Plana göre önce uçaklar kritik hedefleri vurarak kara harekatına zemin hazırlayacak. TSK, Kilis ve Hatay’dan, ÖSO ise Azez-Mare hattından Afrin’e girecek. TSK ve ÖSO birlikleri Afrin merkezde buluşulacak. İlerlenen noktalara korunaklı üsler kurulacak. Harekat güneye ilerleyerek İdlib’teki gözlem noktalarına ulaşacak.

20 Ocak 2018 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Olası Afrin operasyonu için 4 aşamalı bir operasyon planlanıyor. Güvenlik analisti Metin Gürcan, VATAN’a operasyonun aşamalarını şöyle anlattı:
1- YUMUŞATMA: “İlk olarak, savaş uçakları Afrin’deki kritik hedefler olan komuta kontrol merkezi, lojistik ve ikmal noktalarını yaklaşık 10-15 gün vurarak yumuşatacak. Böylelikle kara harekatına zemin hazırlanacak.
2- KISKAÇ: “Ardından TSK kuzeyden (Kilis) ve batıdan (Hatay) Afrin’e girecek. TSK’nın müttefiği ÖSO ise doğudaki Azez-Mare hattından ilerleyecek. Üç koldan bir kıskaç harekatı yürütülecek. TSK ve ÖSO birlikleri Afrin merkezde buluşacak.”
3- İNŞA: “Kara operasyonu çok hızlı bir şekilde yaklaşık 1 haftada bitmeli. Kıskaç harekatına paralel olarak ilerlenen bölgeleri korumak ve sızmaları önlemek için 360 derecelik beton korunaklı üs bölgeleri inşa edilecek. Asker bulunduğu koridorda hem savaşıp hem inşaat yapacak. Bir elinde silah, bir elinde mala olacak. İnşaatları yapacak istihkam birliklerinin harekatın temposunu yakalaması çok önemli.”
4- ÖRS: “Operasyon son aşamada güneye doğru genişleyecek. Güneyde yani İdlib’te bulunan gözlem noktaları örs rolü oynayıp bölgeyi tutacak. TSK birlikleri ise ilerleyerek İdlib’in kuzeyinde kurulan gözlem noktalarına erişecek. Sonrasında ise Türkiye, Rusya ve ABD’nin tepkileri üzerinde duracak.”

“Zırhlı birlik savaşı yaşanacak”
Eski Bordo Bereli subay Metin Gürcan, Afrin operasyonu için kara harekatının şart olduğunu belirtiyor: “TSK havadan yumuşatmadan girerse karada sıkıntı yaşar. Hava hücumundan korunacak tüneller, beton koruganlar, tahkimatlar yapan YPG şu anda gömülü durumda. Zırhlı birliklerin girmesi yani kara harekatının yapılması şart. Bölgede zırhlı birlik savaşı yaşanacak. Çünkü YPG tanksavar füzeleri, anti-zırh teknolojisi ve sofistike silahlara sahip. Bu noktada bölgede düşük yoğunluklu çatışmadan çok konvansiyonel savaşa yakın bir çatışma yaşanacak.”

“Hedef diplomatik kazanç”
Gürcan, Afrin harekatıyla Türkiye’nin hedefinin diplomatik kazanç olduğunu vurguluyor: “Afrin operasyonu Fırat Kalkanı gibi etki odaklı bir harekat. Sahadaki kazanımlardan çok ABD, Rusya, İran ve Esad’a karşı diplomatik etki üretecek. Bu harekata etnik ya da mezhepsel misyonlar yüklemek veya geleneksel askeri zafer tanımlamaları yapmak hata olur. Ancak Türkiye’nin hala uluslararası alanda doğru anlatım boyutunda eksikleri olduğunu görmek üzücü.”

“PKK 4 halkalı savunma sistemi kurdu”
TSK’nın ilk hedefinin Afrin’in doğusunda örgütün Münbiç’ten yönettiği ikmal yollarının kapatılması olduğunu vurgulayan güvenlik uzmanı Mete Yarar, Afrin’deki yapılanmayı şöyle anlatıyor: “En çok ABD ve Almanya’nın verdiği Milan ve TOW gibi tanksavar silahlarından çekiniyorum. PKK, tünelleri ve maden ocaklarını silah deposu ve cephanelik olarak kullanıyor. Afrin’deki sistemi Kandil’den gelen bir terörist başı kurdu. Barikatlar döneminde olduğu gibi sivilleri, çoluk çocuğu yine kalkan yapacaklar. Bölgeyi gruplara ayırarak 4 halka şeklinde sistem kurmuşlar. En dış hatta Arapları yerleştirdiler. Bir içerde zorla silah altına alınan gençler ve bunlar kaçmasın diye konulan PKK’lılar var. İkinci halkada yabancı ülkelerden gelen ve Türkiye’den gidenler bekliyor. En arkadaki ilk halkada ise Kandil’den gelen örgüt mensupları bulunuyor.”

NOT: Haberin 20 Ocak 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/operasyon-4-asamali-olacak-1135967-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.