Güneşin çocukları!

Güneş enerjisiyle dünyayı dolaşan uçağın pilotu Andre Borschberg’in (62) en büyük destekçileri 32 yıldır evli olduğu Türk eşi Yasemin (58), kızı Ela (31) ve oğulları Deniz (29) ile Teoman (26). Aile şu anda Hawai’deki Honolulu Adası’nda dört gözle Pasifik Okyanusu’nu geçerek rekor kıracak babalarını bekliyor. Solar Impulse ekibinde görev alan Yasemin Borschberg, tarihi uçuş öncesi VATAN’ın sorularını yanıtladı.

7 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa
7 Haziran 2015 Vatan Gazetesi 12. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Yasemin Borschberg kim?
Ankara’da doğdum, TED Ankara Koleji mezunuyum. Eşimle, Lozan Üniversitesi’nde ekonomi ve iş idaresi okurken İsviçre’de tanıştım. Merkezi Amerika’da olan ‘Young President’s Organization YPO’ isimli bir organizasyonda iş adamı gruplarına koçluk yapıyorum.

Yasemin hanım ekipteki göreviniz nedir?
Andre ve ekibine destek ve rehberlik yapıyorum. Yoga, uzun süreli uçuşlarda, yorgunluk yönetimi için bizim vazgeçilmezimiz. Andre ve ben, yogayı Solar Impulse ekibinin hayatına, ‘stres yönetimi’ ve ‘takım ruhu oluşturma’ aracı olarak soktuk. Ayrıca PR ve özel misafirlere projenin sunumunu da yapıyorum.

Yolculuk sırasında eşinizle rahatça görüşebiliyor musunuz?
Rahatça görüşme imkânımız oluyor. Birçok etkinliğe beraber katılıyoruz.

Böyle bir projede yer almak nasıl bir duygu?
Bu, çok yönlü bir proje, kolları her alana uzanıyor; havacılık, bilim-teknik, estetik, sanat. Katıldığım için çok şanslıyım. Eşim, Pasifik Okyanusu’nu aşarken 9 bin km boyunca yapayalnız sadece tabiatın cömertliğine (Güneş enerjisi ve hava şartları) ve kendi kuvvetine güvenecek! Ne gibi tehlikelerle karşılaşabileceğini düşündüğümde içim ürperiyor. Ama 10 seneyi aşkın bir zamandır ne kadar ciddiyetle ve özveriyle bugünlere hazırlandığına şahit olmam, korku ve şüphelerimi dağıtıyor.

İki oğlunuz ve bir kızınız var. Kızınızın da ekipte olduğunu biliyoruz ne görev yapıyor? Oğullarınız ne işle meşgul?
Kızım Ela (33) 5 yıl boyunca Solar Impulse’in web sitesi ve sosyal medya kısmını yönetti. Şu anda kendi şirketini açtı ve yiyecek – içecek sektöründe çalışıyor. Ortanca oğlumuz Deniz, Cenevre’de bankacı. Küçük oğlumuz Teo ise (Teoman) 3 senedir Şanghay’da iletişim alanında iş sahibi. Üçü de babalarının serüvenini yakından takip ediyorlar. Hepimiz şu anda Andre’nin Nanjing den Hawaii adasına varabilmesine odaklıyız! 5 gün 5 gece sürecek!

Bütün aile bir araya gelip görüşebiliyor musunuz? Yoksa bu seyahat için çeşitli duraklarda tüm aile buluşacak mı?
Dünya turu açılış uçuşunda Andre’yi Abu Dabi’den ailece uğurladık. Çin’de Teo projeye eşlik etti. Çince bilmesi ve ülkeyi tanıması hepimize büyük bir avantaj sağladı. Tanıdıklarına, Solar Impulse projesini tanıttı. Teo ve Ben Andre’yi Hawaii’de beklerken; Ela ve Deniz, uçuşu Monako’daki kontrol merkezinden takip edecekler. (Şu anda tüm aile Hawai’de) New York’da beşimiz tekrar bir araya geliriz diye umuyorum.

Siz yolculuğa eşinizden uzun bir süre ayrı kalmamak için mi dahil oldunuz?
Ben 12 senedir projeyle yakından ilgiliyim. Kendi işimden 4 ay izin alarak, dünya turu boyunca projeyi takip etmeye, eşim ve tüm ekiple birlikte en başından karar vermiştik.

“Her yaz ailece Bodrum’dayız”

Eşinizle sık sık Türkiye’ye gelir misiniz?
Andre Türkiye’yi çok seviyor. Her yaz Bodrum Gündoğan’a, fırsat buldukça da İstanbul’a ve Ankara’ya gideriz.

Eşinize uçuşla ilgili nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Uçuşlar öncesi beden ve düşünce hazırlıklarında eşimin yanındayım. Kokpitte geçireceği günleri kolaylaştırmak için yemek, uyku, egzersiz, doğal merhemler ve ilaçlar gibi konularda yardımcı oluyorum.

Sizin pilotluk lisansınız ya da deneyiminiz var mı? Ailede başka pilot var mı?
Sadece Kızım Ela’nın pilotluk lisansı var. Oğullarımın da helikopter pilotu olmak için çok hevesleri var, fakat bunun için onlara zaman ve imkan lazım.

72 metrelik güneş paneli
Güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2, 72 metrelik güneş panelinden oluşan devasa kanatlara sahip tek kişilik bir uçak. İsviçre Hava Kuvvetleri’nden emekli bir savaş pilotu olan Andre Borschberg aynı zamanda uçağın mucidi. Güneş enerjisinin hava ulaşımı dahil her alanda kullanılabileceğini göstermek için yapılan Solar Impulse 2’yi Andre Borschberg ile psikiyatrist Bertrand Piccard dönüşümlü olarak uçuruyor. Dünya turunun sponsorları arasında Brisa’nın da bulunduğu Solar Impulse 2, 9 Mart 2015’te Abu Dabi’den havalandı. Şu anda dünya turunun 7. ayağında olan ekip Japonya’nın Nagoya kentinden havanın düzelmesiyle birlikte Hawai’nin Honolulu adasına ulaşmak için Pasifik Okyanusu üzerinde tarihi bir uçuş yapacak. 13 ayaktan oluşan dünya turunun yaklaşık 6 ay sürmesi bekleniyor.

NOT: Haberin 7 Haziran 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gunesin-cocuklari–799168-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.