Gri listenin tepesindeki PKK’lı öldürüldü

Başına 300 bin lira ödül konulan ‘Gri’ listenin ilk sırasındaki Şervan Sason kod adlı terörist Ferhat Kaya’nın ölü ele geçirildi. En çok aranan teröristler arasında bulunan Ferhat Kaya’nın, 9 Eylül’de askerlere pusu kurduğu Amanos dağlarında yaşanan çatışmada vurulduğu öğrenildi.

22 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa
22 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Başına 300 bin lira ödül
En çok aranan teröristler arasında yer alan Şervan Sason kod adlı Ferhat Kaya’nın ölü ele geçirildiği ortaya çıktı. Başına 300 bin lira ödül konulan 26 yaşındaki Ferhat Kaya, ‘Gri’ listenin ilk sırasında yer alıyordu. 9 Eylül Cuma günü Amanos Dağları’nda çıkan çatışmada öldürülen Mersin nüfusuna kayıtlı olan Ferhat Kaya’nın kimliğini PKK’da doğruladı.

Askerlere pusu kurdular
Terörist Ferhat Kaya’nın önceki hafta Hatay Dörtyol ile Gaziantep İslahiye ilçeleri arasındaki Amanos Dağı bölgesinde arama-tarama faaliyeti yapan askerlere ateş açan grupta grupta yer alıyordu. Bu gelişme üzerine bölgeye takviye birlikler sevk edilerek, hava destekli operasyon başlatıldı. Operasyonun yoğunlaştığı Amanos Dağı’nın İslahiye Mevkii’ndeki üs bölgesine dönen askerlere pusu kuran PKK’lı teröristlerle askerler arasında çatışma çıktı. Çatışmada sonradan Ferhat Kaya olduğu açıklanan bir PKK’lı terörist ölü olarak ele geçirildi. Bölgede üç gün süren operasyonlarda Kaya’nın yanında bulunan diğer iki terörist ise yaralı olarak yakalandı.

RPG-7 roketatarla dolaşıyordu
Ferhat Kaya’nın terör örgütü PKK’nın, başta Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş olmak üzere Akdeniz ve Güneydoğu’da saldırılar gerçekleştiren ‘Amanoslar’ ayağında yer aldığı öğrenildi. Örgütün Amanoslar yapılanmasının İskenderun, Dörtyol, Osmaniye, Samandağ ve 1. Güneybatı Eyaleti (Engizekler ve Pazarcık) isimli beş ana gruptan oluştuğu biliniyor. İskenderun grubunda yer alan Ferhat Kaya’nın yanında sürekli RPG-7 olarak bilinen Rus yapımı roketatar taşıdığı belirtiliyor. Örgütün Amanoslar ayağında yer alan 50 ile 100 kişi arasındaki grupta İranlı ve Suriyeli teröristler de bulunuyor. Ferhat Kaya’nın 2013’den beri bölgede bulunduğu ve askerlere karşı yapılan saldırılarda yer aldığı ifade ediliyor.

22 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa
22 Eylül 2016 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 22 Eylül 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gri-listenin-tepesindeki-pkk-li-olduruldu-988078-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.