Gözde okulların müdür ve öğretmeni değişiyor

En gözde devlet liselerinin ‘proje okul’ olarak seçilip müdür ve öğretmenlerinin sadece bakan kararıyla sınavsız olarak atanması rahatsızlık yarattı. Geçtiğimiz günlerde bir gecede Bakan Avcı tarafından görevden alınan 100’e yakın öğretmenden bazıları geri dönüş için dava açtı.

5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa
5 Ekim 2015 Vatan Gazetesi 6. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı aralarında Kabataş, Vefa, İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, İzmir Cahit Kora ve Bornova Fen Lisesi gibi Türkiye’nin en gözde 170 lisesini geçtiğimiz mart ayında çıkarılan yasayla ‘proje okul’ seçti. Üniversitelerin danışmanlık yapacağı bu okullarda özel projeler ve uygulamalı eğitimler yapılacak. Ayrıca öğrenciler en üst seviyede bilişim ve altyapı hizmetiyle eğitim görecek.

Bakan istediği öğretmeni atıyor
Düzenlemeyle bu okullara yapılan öğretmen ve müdür atamaları yönetmeliklerin dışına çıkarılarak doğrudan Milli Eğitim Bakanı’na bağlandı. Bakanlığa bağlanan bu okullara yönetici ve öğretmenler taşra teşkilatına bağlı hükümlere göre sınavla değil, doğrudan Bakan tarafından atanıyor. Geçtiğimiz günlerde bu okullardan ardı ardına yapılan görevden almalar eğitim camiasında endişe doğurdu.

Bir gecede görevden alındılar
Bakan Nabi Avcı’nın emriyle Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde 26, Eskişehir’in en gözde okullarından Eskişehir Anadolu Lisesi’nde 23, ETİ Sosyal Bilimler Lisesi’nde 17 olmak üzere toplam 40, Ankara Fen Lisesi’nde 21 öğretmen bir gecede il emrine çekildi. İzmir Bornova Lisesi’nde ise 7 öğretmen emekliye ayrıldı. Görevden ayrılan ve emekliye ayrılan öğretmenlerin yerine ise Bakan Nabi Avcı yenilerini atadı. Son olarak geçtiğimiz günlerde 3 yıldır müdürsüz olduğu için vekil müdürle yönetilen İstanbul (Erkek) Lisesi ve Kabataş Lisesi’ne, öğrenci sayısının daha az olması nedeniyle iş yükünün daha az olduğu azınlık okullarından Hikmet Konar ve Fatih Güldal sınavsız olarak Bakan Avcı’nın emriyle atandı.

Öğretmenler dava açtı
26 öğretmenin ‘yetersiz’ bulunarak görevden alındığı Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde toplam 43 öğretmen bulunuyordu. Bu öğretmenler ile Eskişehir’de görevden alınan öğretmenlerden bazıları, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarının desteğiyle geri dönüş için dava açtı. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel konuyu meclise taşıyarak soru önergesi verdi. Eğitim camiasında rotasyon dışı tutulan ve hiç bir kriterin olmadığı atamalar ve görevden almalarla ilgili tartışmalar devam ediyor.

“Öğretmen seçme sınavı yapılmıyor”
Eğitim İş İstanbul Şube Yöneticisi Maksut Balmuk, “Bu okullar zaten proje okullardı. Böylece kökleşmiş devlet okulları bitiriliyor. Kadrolaşma yapıldığı çok açık. Bir çok yerde idareci ve öğretmenler hiç bir açıklama yapılmadan görevden alınıyor. Daha önce Anadolu liseleri öğretmenleri için seçme sınavı yapılıyordu. Şimdi artık bakan sınavsız olarak kimi isterse onu atıyor. Bu eğitim için ciddi bir sıkıntı” dedi.

NOT: Haberin 5 Ekim 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/gozde-okullarin-ogretmeni-degisti-870424-yasam/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.