Göz kamaştırıyorlar

‘Nun’ isimli moda ve yaşam dergisi, varlıklı muhafazakarların gözdesi haline geldi. İslami magazin dergisi olarak anılan Nun da, “mevlide giderken objektiflere Prada çantası ve Burbery şalıyla takıldı”, “Jennifer Lopez’in elbisesiyle görenleri mest etti” gibi sosyete dergilerindeki ifadelerin yer alması dikkat çekiyor.

23 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa
23 Eylül 2015 Vatan Gazetesi 2. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Kendini ilk ve tek muhafazakar moda ve yaşam dergisi olarak tanıtan ‘Nun’ haber ve fotoğraflarıyla bir anda ismini duyurmayı başardı. Ocak ayında Bursa’da yayına başlayan, İstanbul, Ankara ve İzmir’de de satılan dergi, sosyal medyada ‘İslami magazin dergisi’ olarak anılıyor. Nun Dergisi’nde kullanılan haberlerde bilindik magazin dilinin kullanılması dikkat çekiyor.

“Prada çantayla mevlide..”
Dergide kadınlarla ilgili haberlerde ‘görenleri mest etti’, ‘maşallah dedirtti’, ‘göz kamaştırdı’ ifadeleri kullanılıyor. Ayrıca mevlide giderken ‘objektiflere takılan’ şehrin ünlü muhafazakar ailelerine mensup kadınların fotoğrafları da yer alıyor. Derginin son sayısında yer alan bir haberde mevlide giderken objektiflere takılan Melike Hanım’ın ‘Prada çantası ve Burberry şalıyla çok klas’ olduğu vurgulanıyor: “Ali Emir Hasçiçek adına verilen mevlit davetine katılan Melike Topuk Ayaz’ın sade şıklığı objektifimize böyle yansıdı. Beyaz pantolon ve bluz üzerine siyah kap tercih eden Melike Hanım, Prada çantası ve Burbery şalıyla çok klastı.”

“J Lo’nun elbisesiyle mest”
Derginin en çok tartışılan haberine ise Jennifer Lopez damgasını vurdu. Bursa’da verilen bir davete katılan bir çiftle ilgili yorumda, fotoğraftaki muhafazakar çevrenin bilindik bir siması olan çiftin tesettürlü eşinin elbisesi için şu yorum yapılıyor: “Davetin en şık ismi hiç kuşkusuz Melike Topuk Ayaz idi. Daha önce benzerini Jennifer Lopez’in üzerinde gördüğümüz özel dikim elbise görenleri mest etti.”

Alışverişte görüntülendiler
Dergide ünlülerin yer aldığı magazin dergilerindeki gibi ‘uyumları 10 numara’ görülen şehrin ünlü muhafazakar isimleri alışveriş sırasında objektiflere poz veriyor. Muhafazakar modanın önemli isimlerinden biri olan bir genç tasarımcı kadının ‘bal yüzlüsü’ ile nişan haberi fotoğraflarıyla yayınlanıyor. Derginin sosyal medya hesaplarında modayı takip eden tesettürlü genç kızların verdikleri pozlar ‘pazar modası’ ya da ‘çok tarz’ gibi etiketlerle yayınlanıyor. Dergide plaj şıklığı da unutulmamış. Son moda tesettür mayolarıyla yapılan çekimlerde okuyucuya sunuluyor.

“Jennifer Lopez yazmasak iyiydi”
Nun Dergisi’nin sahibi Sinan Özdemir şöyle konuşuyor: “Böyle bir kitle var. Bu insanlar 28 Şubat’ta müthiş bastırıldı, geri planda kaldı. Şimdi müthiş bir rahatlık ve moda talepleri var. Daha önce Bursa’da çıkardığım başı çık kadınlara hitap eden magazin dergisini kapatmamın nedeni başı kapalı kadınlardan gelen yoğun talepti. Bizi ‘süslümanlar’ diye eleştiriyorlar. Bunu İslami açıdan eleştirenlere saygı duyuyorum ve haklılar diyorum. Ama diğer taraftan gelen eleştiriler enteresan. İslami modada ağır makyajın olması, kot pantolonların giyilmesi, bu kadar çok kırmızılar, fuşyalar, pembelerin olması çok abartılı. Jennifer Lopez lafı geçince eleştiriyorlar ve haklılar. Yazılmayabilirmiş.”

“Müslüman kadın mevlide giderken çekilir”
Sinan Özdemir mevlit meselesini ise şöyle açıklıyor: “Sosyete de Nişantaşı’nda, ya da doğum gününe giderken fotoğraflar çekiliyor. Müslüman bir kadın için ise bu mevlide giderken olacak. Müslüman bir kadın ya mevlide ya da düğüne gider. Dergide İslami konuları daha çok işlemek istiyoruz ama biraz da sektör yönlendiriyor. İş olabildiğince moda ve şıklığa odaklandı. Ben namazında niyazında bir insanım. Eşim de kapalı. Dinimizde kadınları teşhir etmek yok. Bu benim çelişkim. Dergimizin okurlarının tamamının kadın olması biraz içimi rahatlatıyor. Okurlarımızın yüzde 70’i üniversite okuyan genç kızlar. Bizi takip eden binlerce kişi dergiden çok memnun. Eleştiriler böyle giderse ilerde dergiyi kapatabilirim.”

“Cumaya giderken objektifinize nasıl takılırım?”
Sosyal medyada dergiye yapılan eleştiriler arasında ‘Kimse başörtüsünden sizin kadar soğutmayı beceremedi” diyen de “Cumaya giderken objektiflerinize yakalanmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?” diye soran da var. Moda düşkünlüğünün maneviyata zarar verdiği vurgulanıyor. Muhafazakar yazarlardan Cemile Bayraktar ise dergiyi oldukça sert eleştiriyor: “Bu dergiyi duyduğumda biri dalga geçiyor, ironik yorum yapıyor zannettim. Sonra bir baktım gerçek… Allah muhafaza, havsalamızın alacağı gibi değil. Beynimin bir yanı uyuştu. Birkaç başörtülü kadın, tüm başörtülü/dindar kadınları temsil etmiyor ancak bunca tuhaflığı da gönül kaldırmıyor.”

NOT: Haberin 23 Eylül 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/goz-kamastiriyorlar-866638-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.