Göklerden gelen tehlikeden Hisar koruyacak!

Milli İHA ve piyade tüfeklerinin ardından ilk yerli füze de test atışını başarıyla geçti. Savunma Bakanı Işık’ın da katıldığı testte Hisar Hava Savunma Sistemi, yüzde 100 başarı gösterdi.

9 Aralık 2016 Vatan Gazetesi 13. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Türkiye, Hisar A/O’nun yüzde 100 başarılı testleriyle milli hava savunma sisteminde kritik bir eşik daha atladı. Alçak irtifa Hisar A (230 kg ve 4 mt) 16 km, orta irtifa Hisar O (300 kg ve 4.5 mt) ise 25+ km etkili menzile sahip. Sınırlara da yerleştirilmesi beklenen Hisar füzeleri, askeri üs, liman, ve birlikleri; saldırı jetleri, seyir füzeleri, İHA’lar ve helikopter gibi hava tehditlerinden koruyacak. Füzeler Kara Kuvvetleri’nin tabur seviyesindeki birliklerinde de kullanılacak.

Çift darbeli motor
Füzeye hedefe yaklaşıldığında ekstra hız kazandıran çift darbeli katı yakıt motoru ilk defa test edildi. Hisar A/O hedefleri görerek güdümleyen kızılötesi görüntüleyici ve arayıcı başlık teknolojisi öne çıkıyor. Bu sayede füzeler hedef üstündeki ‘flare’ gibi yanıltıcı sistemlere de aldanmıyor.

Teslimat 2020’de
Proje başlangıcında 2018’de teslim edilmesi beklenen Hisar füzeleri için Roketsan 18 ay uzatma isteyince teslimat tarihi 2020 olarak güncellendi. Hisar A/O’nun TSK envanterine 2020 ile 2021’de girmesi öngörülüyor.

“I-Hawk’ın muadili”
Test görüntülerini izleyen savunma uzmanları Hisar-O’nun kararlı çıkışı, uçuşu, hedef güncelleme ve güçlü yön değiştirme özellikleri çok başarılı buldu. Elektronik harp ve savunma sistemleri uzmanı Doç. Dr. Aşkın Demirkol, VATAN’a şöyle konuştu: “Bu tip füzeler ağırlık, boy ve irtifalarına göre 5 ile 100 kg arasında harp başlığı taşıyabilir. HİSAR O’nun yaklaşık 25-30 kg civarında yüksek infilaklı parçacık etkinlikli bir başlık taşıyacağını düşünüyoruz. Menzil bakımından Rus yapımı Grad ve Katyuşa füzelerine benzeyen Hisar O, yine etkili menzil bakımından halen TSK tarafından kullanılan ABD yapımı I-Hawk füzelerinin muadili olarak gözüküyor.”

‘Hiçbir ülke yan bakamaz!’
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin ilk yerli “Orta İrtifa” Hava Savunma Füzesi “Hisar”ın test atışına katıldı. Işık, “Eğer biz güçlü savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz. İnanıyorum ki, bundan sonra mesafeleri daha hızlı alacağız ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerine de sahip olacağız” dedi.

ASELSAN ve ROKETSAN ortaklığı
Testlerde Hisar-O füzesi, ASELSAN tarafından geliştirilen Füze Fırlatma Sistemi’nden dik olarak ateşlendikten sonra, birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı. Programlanan manevralarıyla uçuşuna devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra başarıyla uçuşunu tamamladı. Hisar’ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN tarafından, füze sistemleri ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

NOT: Haberin 9 Aralık 2016 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/goklerden-gelen-tehlikeyi-savacak–1015604-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.