“Gereksiz antibiyotik zehirdir”

Uzmanlar Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımının en önemli nedeninin doktorları baskı altına alan hasta talebi olduğunu belirtiyor. Doktorlar gereksiz antibiyotiğin yan etkileri nedeniyle zehir olduğunu söylüyor.

28 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa
28 Ocak 2016 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Antibiyotik direnci tehditi altındaki Türkiye ve dünya genelinde son 10 yılda antibiyotik kullanımı yüzde 36 arttı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Özkurt, “Antibiyotikler de bir ilaçtır. Gereksiz olduğunda ise bir zehirdir. Özellikle viral kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarında (nezle, grip, soğuk algınlığı) antibiyotikler kesinlikle etkisizdir” diyor.

Bakteri tedavisi imkansızlaşıyor
Yapılan araştırmalar ülkemizde hastalıkların yüzde 30’unda antibiyotiklerin gereksiz kullanıldığını gösteriyor. Türkiye’de sadece insanlarda değil tarım ve hayvancılık sektöründe de yanlış kullanım sonucu antibiyotik direnci görülüyor. Bu durum dirençli bakterilerle gelişen hastalıklara karşı tedaviyi imkansız hale getiriyor hatta ölüme bile yol açıyor. Özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde mikroorganizmalar antibiyotikleri tanımaz hale geldiği için çok daha hızlı yeni antibiyotik üretimine ihtiyaç duyuluyor.

“Hastalar zorla antibiyotik yazdırıyor”
Bu konuda mücadele veren Sağlık Bakanlığı ‘Bilinçsiz antibiyotik kullanma, geleceğini karatma’ diyerek akılcı ilaç kullanımını arttırmayı hedefliyor. VATAN’a konuşan Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, “Hasta ve hasta yakınları hekimlere aşırı baskı yaparak antibiyotik yazdırıyor. Ayrıca viral belirtilere rağmen hekimler önlem alayım diye reçetelere gereksiz antibiyotik yazıyor. Özellikle hastane bakterileri mevcut antibiyotiklerin neredeyse tamamına dirençli. Hastanelerde salgınlar ve ölümler yaşanıyor. Yaşam karşıtı ilaçlar olan antibiyotikler gereksiz kullanıldığında yan etkileri nedeniyle zehir gibidir” diyor.

Gereksiz antibiyotiğin yol açtığı 6 ciddi sorun
Uzmanlar antibiyotiklerin masum ilaçlar olmadığını ve hatalı kullanımda ciddi yan etkilere neden olduğunu vurguluyor. Gereksiz kullanımda ise bazı bünyelerde ciddi sorunlar çıkaran yan etkiler görülebiliyor.
1. Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturuyor.
2. Karaciğer fonksiyonlarını bozabilir.
3. Böbrek yetmezliği yapabilir.
4. Antibiyotik ilişkili ishale yol açıyor.
5. Obeziteye neden oluyor.
6. Bağırsak sistemine hasar veriyor.

NOT: Haberin 28 Ocak 2015 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/-gereksiz-antibiyotik-zehirdir–909286-saglik/) ve bağlantılı diğer haber ise buradan (http://www.gazetevatan.com/antibiyotik-kabusunda-1-no-lu-sanik-turkler-909284-saglik/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.