Fransız okullarında grev!

Fransa’nın ülke dışındaki okullara bütçe kesintisi uygulayacağını açıklaması dünya genelinde 500’den Fransız lisesi ve eğitim kurumunda protesto edildi. İstanbul’daki Pierre Loti Lisesi ile Ankara’daki Charles De Gaulle Lisesi öğretmenleri grev yaparak derslere girmedi.

29 Kasım 2017 Vatan Gazetesi 4. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Fransa’nın ülke dışındaki eğitim kurumlarının bütçesinde kesintiye gideceği açıklaması dünya genelindeki 500’den fazla Fransız Lisesi ve eğitim kurumlarında protesto edildi. Türkiye’de Lozan Anlaşmasıyla kazanılan hak doğrultusunda doğrudan Fransa Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim veren, İstanbul’da iki kampüsü bulunan Pierre Loti Lisesi ve Ankara’daki Charles De Gaulle Lisesi’nde Fransız hükümetinin kararına karşılık grev yapıldı.

Öğretmenler derslere girmedi
İşsiz kalma tehlikesiyle karşı öğretmenler grev yaparak önceki gün derslere girmedi. Boş geçen derslerin ardından öğretmenlerin grevi sona erdirmesiyle birlikte dün normal ders programına dönüldü. İstanbul, Ankara ve İzmir’de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı çift anadilli Frankofon okulları ve liseleri olan Notre Dame de Sion, Saint Benoît, Saint-Joseph, Saint-Michel, Sainte-Pulchérie, Tevfik Fikret ve Galatasaray liseleri ise karardan etkilenmedikleri için greve katılmadı.

137 ülkede grev
Eğitim sendikası SNES-FSU’nun çağrısıyla hükümetin yurt dışında Fransızca Eğitimi Ajansı (AEFE) bütçesinden 33 milyon avro kesintiye gidilmesine tepki olarak, dünya üzerinde 137 ülkede bulunan Fransız eğitim kurumlarında dersler yapılmadı. Dünyada 500’den fazla Fransız eğitim kurumunda 350 bine yakın öğrenci eğitim alıyor. Sendika, Fransa dışındaki okulların bütçesinde yüzde 10 oranında kesinti öngören uygulamayla, üç yıl içinde 500 eğitimcinin işsiz kalacağını açıkladı.

NOT: Haberin 29 Kasım 2017 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/fransiz-okullarinda-grev-dersler-iptal-1122413-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.