Fatih şehit, tüfeği gazi!

Zeytin Dalı Harekatı sırasında Afrin’de şehit düşen Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan’ın çatışmada ağır hasar gören MPT-76’sı  şehidin adını yaşatmak için ‘Gazi Tüfek’ olarak MKE müzesine konuldu. Şehit Astsubay Mehmethan’ın tüfeği, Kurtuluş Savaşı’nda 1.5 yıl içinde 9 kez cephede kullanılan ve Cumhuriyet’in ilanı şerefine yapılan 101 pare top atışındaki en son atışın yapıldığı Gazi Kovan’dan sonra bu ünvanı alan ikinci silah oldu.

24 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 11. sayfa

İLKER AKGÜNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu ile TÜBİTAK SAGE’nin projeleri imza töreni için gittiği Kırıkkale’de MKE’nin ağır silah ve çelik fabrikası ile silah müzesini de gezdi. Bakan Canikli müzede geçmişte kullanılan silahlar ile ‘Gazi Tüfek’ olarak adlandırılan, 27 Ocak 2018’de Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit olan Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan’a ait tüfeği inceledi.

Müzeye konuldu
MKEK Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakçıoğlu, Gazi Tüfeğin hikayesini VATAN’a anlattı: “MPT-76 bize geldiğinde çatışmada aldığı şarapnel darbeleri yüzünden dipçiği ve namlu ağzındaki alev gizleyeni ağır hasarlıydı. Parçaları değiştirip, kontrolünü yaptıktan sonra silahı gönderecektik. Ancak Astsubay Fatih Mehmethan’ın Afrin’de şehit olduğunu öğrenince çok duygulandık. Şehidimizin hatırasının yaşaması için silahı müzede sergilemek istedik. Genel müdürlükten onay gelince tozunu bile almadan geldiği haliyle müzeye kaldırdık.”

Gazi Kovan da var
Mehmet Ocakçıoğlu, “MKEK’in Ankara’daki müzesinde meşhur ‘Gazi Kovan’ımız var. Gazi Kovan, Kurtuluş Savaşı sırasında 1.5 yıl içinde 8 kez doldurulup, 9 kez cephede kullanılan ve her kullanılışından sonra atölyeye getirilen, son olarak ise Cumhuriyet’in ilanı şerefine yapılan 101 pare top atışındaki en son atışın yapıldığı kovandır. Gazi Kovan’dan sonra bu ünvanı alan ikinci silah Şehit Astsubay Fatih Mehmethan’ın tüfeği oldu. Şehidimizin adı artık burada yaşayacak” dedi.

24 Mayıs 2018 Vatan Gazetesi 1. sayfa

NOT: Haberin 24 Mayıs 2018 tarihli Vatan Gazetesi’nde yayınlanan hali buradan (http://www.gazetevatan.com/fatih-sehit-tufegi-gazi–1168900-gundem/) okunabilir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.